Tesis yönetiminde bilgi teknolojileri ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of information technologies and applications in facility management
- Tez No: 921537
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM TANRIVERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Yönetim Bilişim Sistemleri, Science and Technology, Economics, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tesis yönetimi, başlangıçta güvenlik ve temizlik hizmetlerine odaklanarak ortaya çıkmış, zamanla uzmanlık alanlarını genişleterek yüksek performans sergileme amacına yönelmiştir. Bu gelişim, insan ihtiyaçları ve tesislerin kullanım amaçlarına göre şekillenmiştir. Konutlar, kamu kurumları, alışveriş merkezleri, hava limanları, hastaneler, oteller ve fabrikalar gibi yapıların işlevlerindeki değişimle birlikte tesis yönetimi kapsamı karmaşıklaşmış ve genişlemiştir. Bu durum, tesis yönetiminde değişim gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Kuruluşlar, maliyetleri azaltarak verimlilik ve performanslarını artırmayı hedeflerken, bilgi teknolojilerinden faydalanarak bu çabalarını desteklemiştir. Bilgi teknolojileri, başlangıçta maliyet azaltma ve performans artırma amacıyla kullanılırken, zamanla enerji tüketiminin kontrolü, kaynak kullanımının sistematik hale getirilmesi ve arıza durumlarında hızlı müdahale gibi alanlarda da etkili olmuştur. Bu araştırmada, Türkiye'de faaliyet gösteren Türkiye Tesis Yönetimi Derneği (TRFMA) ve Entegre Tesis Yönetim Derneği (ETYD) üyesi olan tesis yönetimi firmaları örneklem grubu olarak belirlenmiştir. Seçilen örneklem grubu ile yapılan saha çalışması sonucunda bilgi teknolojileri ve uygulamalarının tesis yönetimindeki önemi, sağladığı avantajlar, Türkiye'de kullanılan bilgi teknolojileri, bu teknolojilerin etkinliği ve kullanım sırasında karşılaşılan sorunlar değerlendirilmiştir. Bilgi teknolojileri tesis yönetiminde önemli bir avantaj sunmakta, ancak bu avantajlardan her işletmenin eşit ölçüde yararlanamadığı anlaşılmaktadır. Firmaların bilgi teknolojilerini daha etkin bir şekilde kullanabilmeleri için, eğitim ve destek mekanizmalarının güçlendirilmesi, sektördeki en iyi uygulamaların paylaşılması ve yenilikçi çözümlerin benimsenmesi önem kazanmaktadır. Tesis yönetim firmalarının dijital dönüşüm süreçlerini hızlandırmaları, rekabet avantajı elde etmelerini sağlayabilmektedir. Bu bağlamda, bilgi teknolojilerinin tesis yönetimi süreçlerine entegrasyonu, sadece operasyonel verimlilik değil, aynı zamanda çevresel sürdürülebilirlik ve maliyet tasarrufu gibi önemli hedeflere ulaşılmasına da katkıda bulunacaktır. Bu bağlamda, tesis yönetiminde bilgi teknolojileri kullanımı, stratejik bir zorunluluk haline gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Facility management initially emerged by focusing on security and cleaning services, and over time, it expanded its areas of expertise and aimed to demonstrate high performance. This development has been shaped by human needs and the intended use of facilities. With the changes in the functions of structures such as residences, public institutions, shopping malls, airports, hospitals, hotels and factories, the scope of facility management has become more complex and expanded. This situation has revealed the need for change in facility management. While organizations aim to increase their efficiency and performance by reducing costs, they have supported these efforts by utilizing information technologies. While information technologies were initially used for cost reduction and performance increase, over time they have also been effective in areas such as controlling energy consumption, systematizing resource use and rapid intervention in case of failure. In this research, facility management companies operating in Türkiye and members of the Turkish Facility Management Association (TRFMA) and the Integrated Facility Management Association (ETYD) were determined as the sample group. As a result of the survey conducted with the selected sample group, the importance of information technologies and their applications in facility management, the advantages they provide, information technologies used in Türkiye, the effectiveness of these technologies and the problems encountered during use were evaluated. Information technologies offer significant advantages in facility management, but it is understood that not every business benefits from these advantages equally. In order for companies to use information technologies more effectively, it is important to strengthen training and support mechanisms, share best practices in the sector and adopt innovative solutions. Facility management companies can accelerate their digital transformation processes and gain competitive advantage. In this context, the integration of information technologies into facility management processes will contribute to achieving important goals such as not only operational efficiency but also environmental sustainability and cost savings. In this context, the use of information technologies in facility management is becoming a strategic necessity.