Sezaryenin annelerin doğum sonrası konfor düzeylerine etkisi
The effect of cesarean section on mothers' postnatal comfort levels
  1. Tez No: 586888
  2. Yazar: SULTAN TAYTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırmanın amacı, sezaryenin annelerin doğum sonrası konfor düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırma, 15 Temmuz 2018-15 Aralık 2018 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Obstetri Servisi'nde vajinal yolla ve sezaryen ile doğum yapmış anneler üzerinde analitik kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Sağlık Bakanlığı Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Obstetri Servisi'nde yatan, vajinal yolla ve sezaryen ile doğum yapmış anneler oluşturmuştur. Örneklemini ise evrenden gelişigüzel örnekleme ile seçilen 500 sezaryen, 500 vajinal yolla doğum yapmış 1000 anne oluşturdu. Verilerin toplanması doğum sonrası 12. saatten sonra ve üçüncü günden önce gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından annelerin sosyodemografik ve obstetrik özelliklerini sorgulamak amacıyla hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile“Doğum Sonrası Konfor Ölçeği”kullanıldı. Araştırmanın dâhil edilme kriterlerine uyan anneler araştırma hakkında bilgilendirilip, onamları alındıktan sonra veri toplama formlarını doldurmaları istendi. Verilerin değerlendirilmesi bilgisayar ortamında PASW 22 programı kullanılarak; tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde), iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, Mann Whitney U, varyans ve korelasyon analizleri ile test edildi. Sezaryen doğum yapan annelerin doğum sonrası konfor ölçeğinden aldıkları toplam puanların ortalaması 117,9029,622, vajinal doğum yapan annelerin ise 127,79412,739, bulundu. Yapılan istatistiksel analizlerde sezaryen ile vajinal doğum yapan annelerin doğum sonrası konfor ölçeğinden aldıkları toplam puanlarla, puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak fark saptandı. Sezaryen doğum yapan annelerin doğum sonrası konfor ölçeğinden aldıkları toplam puan ve puan ortalamasını annelerin eğitim düzeyinin, eşin çalışma durumunun, gebelik öncesi sağlık sorunu olmasının ve ikamet edilen yerden etkilendiği belirlenmiştir. Sonuç olarak sezaryen, vajinal doğumla karşılaştırıldığında annelerin doğum sonrası konfor düzeylerini düşürmektedir. Doğum sonrası konfor düzeylerinin artırılması için sezaryen oranlarının düşürülmesine yönelik girişimlerin ulusal düzeyde desteklenmesi, doğum sonrası bakımın planlanmasında konforu etkileyen faktörlerin dikkate alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to investigate the effect of the ceserean section on mothers' postnatal comfort levels. The research was made by analytical cross-section on mothers who had given birth to by vagina and ceserean section in Gynecology and Obstetrics Department of the Aydın Public Hospital between 15 July 2018 and 15 December 2018. The experimentals of the research was the mothers who had given birth to by vagina and ceserean section in the Gynecology and Obstetrics Department of the Aydın Public Hospital. The sample was composed of 1000 mother (500 ceserean birth-given-mothers and 500 vaginal birth-given mothers) who were randomly selected from the experimentals. The data was collected after the 12th hour of postpartum and before the third day. When collecting the data, an personal information form prepared by the researchers to question the sociodemographic and obstetric characteristics of the mothers and the Postpartum Comfort Scale was used. Mothers who meet the criteria for inclusion of the research was informed about the research and they were asked to fill their data collection forms after their consent was obtained. The data were evaluated by using the PASW 22 software in a computer occasion; descriptive statistics (number, percentage), significance test of the difference between two means was tested with MannWhitney U, variance and correlation analysis. The average of the total points which the ceserean-birth-given mothers got from the Postpartum Comfort Scale was 117,9029,622 and the vaginal-birth-given mother's were 127,79412,739. As a result, the ceserean section decreases the mothers' postpartum comfort levels when it is compared to the vaginal birth. In order to increase the postpartum comfort levels, the attempts devoted to decrease the ceserean proportions should be supported on the national base and the factors which affect comfort should be considered when planning the postpartum care.