Kiralananın el değiştirmesi ve yeni malikin gereksinim nedeniyle fesih hakkı
The changing hands of the leasehold and the right to terminate based on the requirement of the new owner
  1. Tez No: 586887
  2. Yazar: HAYREDDİN FIRAT MEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERKAN ERGÜNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte 818 sayılı Borçlar Kanunu için egemen olan“satım kirayı bozar”ilkesi yerini“satım kirayı bozmaz”ilkesine bırakmıştır. Bu ilkenin temelini oluşturan TBK. m. 310 hükmüne göre, kira sözleşmesinin kurulmasından sonra kiralanan herhangi bir sebeple el değiştirirse yeni malik kira sözleşmesine taraf olur. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konu eski dönem Türk Hukuku ve mehaz İsviçre Borçlar Kanunu kapsamında incelenmiştir. İkinci bölümde kiralananın el değiştirmesi, kiralanan üzerinde sınırlı ayni hak kurulması ve kiracılık hakkının tapu siciline şerh verilmesi ayrıntılı olarak ele alınıp incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise konut ve çatılı işyeri kiralarında yeni malikin gereksinim nedeniyle kira sözleşmesini fesih hakkı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the entry into force of the Turkish Code of Obligations Law No. 6098, the principle of“sale voids lease”, which is the dominant rule for the Code of Obligations Law No. 818, is replaced by the principle of“sale does not void lease”. In accordance with article 310 of the Turkish Code of Obligations, which forms the basis of this principle, if the leasehold is changed hand after the establishment of the contract for any reason; the new owner becomes a party to the lease contract. Our thesis consists of three parts. In the first chapter, the subject is examined within the scope of old Turkish Law and Swiss Code of Obligations. In the second part, the changing hands of the leasehold, the establishment of limited real rights on the leasehold and the caution of the right of the tenancy on land registry record were examined in details. In the third and last part, the right to terminate the lease contract based on the requirement of the new owner for residential premises and business premises with roof was examined.