Avrupa kent müzelerinde göçmenlere yönelik kapsayıcılık çalışmaları ile ulusal kültür politikaları arasındaki etkileşimin incelenmesi
The investigation of interaction between national cultural policies and social inclusion studies towards immigrants in European' city museums
- Tez No: 587123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE TEZCAN AKMEHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Museology, Art History, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Göç, ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamı etkileyen küresel bir meseledir. Dünya göçmen nüfusunun üçte birinin yer aldığı Avrupa'da, kültürel çeşitliliğe ve farklılıklara saygı duyan ve kültürlerarası diyaloğu teşvik eden kapsayıcı kültür politikaları oluşturulmaya çalışılmaktadır.“Toplum yararına hizmet eden kurumlar”olarak tanımlanan müzeler, kapsayıcı müze anlayışıyla çeşitliğin temsili, herkes için eşit erişim ve katılım imkânlarına odaklanarak, sosyal ve kültürel değişimlerin getirdiği sorunların ele alındığı önemli alanlar olmuşlardır. Kültür politikalarının ve müzelerin, göç ve kapsayıcılık kavramlarına neredeyse aynı zamanlarda yönelmeleri, aralarında bir etkileşimin olup olmadığı düşüncesini doğurmuştur. Tezin amacı, Avrupa kent müzelerinin göçmenlere yönelik kapsayıcılık çalışmalarına, kültür politikalarının etkisinin incelenmesidir. Bunu incelemek adına tez kapsamı, en çok göç alan kıtalardan biri olmasından ötürü Avrupa ile sınırlandırılmıştır. Müze türü olarak kent müzelerinin seçilmesinde, göçlerin en çok kentlerde yoğun olması nedeniyle göçmenlerin, özellikle CAMOC'un ana temalarından birini“Göç ve Kent Müzeleri”olarak belirlemesinden sonra, kent müzelerinin en temel çalışmalarının yapıldığı hedef kitlelerden biri olması etkili olmuştur. Avrupa ülkelerinden Danimarka, İngiltere, İtalya ve Almanya merkeziyetçi ve ademi merkeziyetçi sistemlerinde farklı yapılara iyi örnekler olmaları nedeniyle seçilmiş ve seçilen ülkelerin kültür politikaları ile başkentlerinde yer alan kent müzelerinin ilişkisi literatür taraması ve doküman inceleme yöntemleriyle incelenmiştir. Ülkelerin kültürel politikaları oluşturulurken göç ve kapsayıcılığa ilişkin yaklaşımları, bu politikaları oluşturmalarında etkili olan bölgesel ve uluslararası antlaşmalar, yerel yönetimlerin sorumlulukları ile tüm bu politikaların müzelere yansımasının nasıl olduğu ve kent müzelerinin göçmenlere yönelik kapsayıcılık çalışmaları incelenmiştir. Araştırma sonucunda; Avrupa Birliği'nin kültür çalışmalarında göç ve kapsayıcılık kavramlarıyla ilişkili ortak kültür politika ilkeleri ortaya koyma amacına rağmen, her ülkenin kendi sosyal, kültürel ve siyasal yaşamlarına bağlı olarak kültür politikalarında göçmenlere yönelik farklı öncelikler ve hedefler belirlediği görülmüştür. Buradan yola çıkılarak kent müzeleri ile kültür politikaları arasındaki ilişkinin; ülkelerin değişen göç ve kapsayıcılık kavramlarını ele alış şekillerine ve ulusal müze birliklerinin çalışmalarına bağlı olduğu ve tüm bunların da kent müzelerinde göçmenlere yönelik faaliyetlerin çeşitlenmesini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Migration is a global issue that affects economic, social and cultural life. In Europe, where one third of the world's immigrant population is located, efforts are being made to develop inclusive cultural policies that respect cultural diversity and diversity and promote intercultural dialogue. The museums,“institution in the service of society and its development”, represent the diversity and focus on equal access and participation for all with an understanding of the inclusive museum. The fact that cultural policies and museums turn to the concepts of immigration and inclusion almost at the same time, has brought the idea of whether there is an interaction between them. The aim of this thesis is to investigate the effects of cultural policies on the inclusion studies of European city museums towards immigrants. In order to examine this, the scope of the dissertation is limited to Europe as it is one of the most migrant-receiving continents. As a museum type, city museums have been choosen because of the fact that migrants are mostly intense in the city and migrants became one of the main target groups at city museums works especially after CAMOC determined one of its main themes as“Immigration and City Museums”. Among the European countries, Denmark, England, Italy and Germany were chosen as examples of different structures in the centralized and decentralized systems and it was decided to examine the relationship between the cultural policies of the selected countries and the city museums in their capitals with document and literature review methods. Countries' approaches to migration and social inclusion in forming cultural policies, regional and international treaties effective in forming these policies, responsibilities of local governments and how these policies are reflected in museums and inclusiveness studies of city museums are examined. As a result of the investigation; despite the aim of the European Union to establish common cultural policy principles related to migration and social inclusion in cultural studies, it is observed that each country sets different priorities and objectives in cultural policies depending on their social, cultural and political life. It is seen that there are connections between museums and cultural policies based on how migration and social inclusion have place in the cultural policies and the works of the national museum associations and it is seen that all of these influence the varieties of city museum activites on migrants.