Vekâlet kuramı çerçevesinde örgütsel güvenin etik dışı davranışlara etkisi
Effect of organizational trust on unethical behaviors within the framework of proxy theory
  1. Tez No: 587138
  2. Yazar: ZOZAN ÖZÇAĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ KAPU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmamızda incelediğimiz vekâlet kuramı çerçevesinde etik davranışın bir örgütte önemli bir faktör olması ve çeşitli çıkar gruplarının ve özellikle de yönetici, hisse senedi sahibi ve borç verenler olarak tanımlanan firma hak sahiplerinin kendi çıkarlarını maksimize etmek için firma politikalarını etkilemeye çalışmalarından kaynaklanan problemler ve firmanın devamlılığının sağlanması amacıyla söz konusu problemlerin önlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz çalışmamızda etik dışı davranış ve örgüte güven ilişkisini inceleyerek ve aralarında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunun belirlenmesi durumunda ise örgüte güvenin etik dışı davranışlar üzerindeki etkisi incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda İstanbul ve Kars'taki banka ve sigorta sektöründe faaliyet gösteren 4 işletmede çalışan 282 adet çalışan ile anket yapılmıştır. Uygulanan anket neticesinde elde edilen veriler IBM SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to ensure that ethical behavior is an important factor in an organization within the framework of the attorney theory that we examine in our study, the problems and the continuity of the firm arising from the efforts of various interest groups and especially firm rights holders identified as managers, stock owners and lenders to influence their own policies to maximize their interests has an important role in the prevention of these problems. In this study, we aimed to investigate the relationship between unethical behavior and trust in the organization and to determine the relationship between them and the effect of unethical behavior on trust in the organization. In this context, a survey was conducted with 282 employees working in 4 companies operating in the banking and insurance sectors in Istanbul and Kars. The data obtained from the survey was analyzed with IBM SPSS 25.0 program.