2008 krizinin Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımlar ve büyüme ilişkisine etkileri
The effects of 2008 crisis to direct foreign investment and the relation of growth in Turkey
- Tez No: 587206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ SAĞLAM ÇELİKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
18. yy. öncesinden günümüze kadar dünyada birçok ülke ekonomik krizlerle karşı karşıya kalmıştır. Sanayi Devriminden önce yaşanan krizler daha çok tarım alanında yaşanırken Sanayi Devriminden sonra meydana gelen krizler daha derin ölçekte yaşanmaya başlanmıştır. Gelişmekte olan ülkeler arasında olan Türkiye 24 Ocak 1980 istikrar kararlarıyla 'serbest piyasa ekonomisi' modelini benimsemiştir. Bu doğrultuda uzun yıllar devam eden mikro ve makro sorunlar neticesinde Türkiye'de 1994, 2000, 2001 krizlerinin yaşanmasına neden olmuştur. Daha sonra ABD'de 2007 yılının ikinci çeyreğinde konut piyasasındaki balonun patlamasıyla beraber finansal piyasalarda yaşanan istikrarsızlık tüm dünyaya dalga halinde yayılmaya başlamıştır. Günümüz dünyasında küreselleşmenin her geçen gün daha da artmasıyla dünya ekonomilerinin birbirleri ile olan etkileşimleri de giderek artmaktadır. Bu doğrultuda küresel sermaye sahibi ülkeler küresel piyasalarda daha çok söz sahibi olmak ve kar sağlamak amacıyla yatırım planlarını bu doğrultuda yapmaktadırlar. Küresel sermaye sahibi ülkelerin doğrudan yatırım yaptığı ülkelerin iktisadi büyümeleri genel olarak bu tür yatırımlardan olumlu yönde etkilenmektedir. Bu çalışmamızda 2008 finansal krizi sonrasında Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırımların Türkiye'deki ekonomik büyüme üzerin etkisi araştırılmıştır. Zaman serisi analizi kullanılarak yapılan ampirik çalışma neticesinde 2008 krizi sonrasında gelen doğrudan yabancı yatırımların Türkiye'deki iktisadi büyüme katkısı kriz öncesine göre azalma göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER 2008 Küresel Finansal Kriz, İktisadi Büyüme, Doğrudan Yabancı Yatırımlar, Zaman Serisi Analizi
Özet (Çeviri)
A lot of countries in the world have faced economic crisis before the 18th century until nowadays. While the crisis before the Industrial Revolution occurred mostly in the agricultural field, after the revolution the crises also appeared in the other areas in a deep scale. Turkey which is a devolving country accepted the model of“free market economy”with 24th January 1980 stability decision. As a result of the micro and macro problems lasted for years, Turkey has encountered 1994, 2000 and 2001 crises. With the explosion of the housing market balloon in the USA in the second quarter of 2007, the instability in the financial marketing has started to spread all over the world. In today's world, while the globalization has been increasing day by day, the interaction of the world's economy has been rising gradually. Accordingly, the countries which are the capital owners made their plans in order to have a corner on the market and make profit in the global marketing. The countries which have been invested by the capital owner countries have been affected positively on the basis of economics. In our study, the effect of the direct foreign investment after the 2008 financial crisis in Turkey has been searched. As a result of the empirical study, which is operated with the time-series analysis, it is indicated that the economic growth contribution of the direct foreign investment after the 2008 crisis has been decreased considering the pre-crisis. KEY WORDS 2008 Global Financial Crisis, Economic Growth, Foreign Direct Investments, Time Series Analysis