2008 finansal kriz çerçevesinde orta gelir tuzağı: Türkiye üzerine bir değerlendirme
Medium income trap in the framework of the 2008 financil crisis; an evaluation on Turkey
  1. Tez No: 677129
  2. Yazar: YAKUP DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET VAHİT EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ülkeler gelir durumlarına göre sınıflandırılmakta ve bu sınıflandırma ülkelerin ekonomik durumları hakkında bilgi vermektedir. Yapılan sınıflandırmaya göre orta gelirli ülkeler sınıfında yer alan ülkeler uzun dönemde ekonomik, sosyal ve siyasal istikrar olmadan sürdürülebilir büyümede sıkıntılar çekebilmektedir. Orta gelirli ülkeler ekonomik büyümelerine hız verme sürecinde orta gelir tuzağına yakalanmakta ve bir kısır döngüye girmektedir. Orta gelir tuzağı büyüme ve kalkınmanın bir sorunu haline gelmiştir. 2008 yılında ABD'de meydana gelen ekonomik kriz kısa bir sürede dünya ekonomisini etkisi altına almış birçok ülkenin ekonomisinin daralmasına yol açmıştır. Ekonomisinde daralma meydana gelen ülkelerden biri de Türkiye olmuştur. Türkiye ekonomisini etkisi altına alan 2008 krizi ekonomik daralmaya yol açmış, makro göstergeler üzerinde olumsuz etkiler yaratmıştır. Bu çalışmada, 2008 krizinin makroekonomik göstergeler doğrultusunda Türkiye'nin yıllarca orta gelirli ülkeler grubunda yer almasında ve orta gelir tuzağında kalmasında ekişinin olup olmadığı araştırılmıştır. Bu araştırma için veri mevcudiyetine bağlı olarak 2000-2019 dönemine ait veriler kullanılmıştır. Makroekonomik istatistiklerle yapılan araştırma sonucunda; kamu yatırımları, özel yatırımlar, yatırım teşviklerinde ve doğrudan yabancı yatırımlarda azalmalar meydana gelmiş ve bütçe açığı artmış, dışa bağımlılık devam etmiş, enflasyon, işsizlik oranlarında artış meydana geldiği belirlenmiştir. Ar-Ge harcamalarının GSYH'deki payının azaldığı, kurulan firma sayılarında azalma meydana gelirken kapanan firma sayılarında artış meydana geldiği ekonomik büyümenin eksi seviyesinde gerçekleşmesi Türkiye'nin orta gelir tuzağından çıkışını engellenmekte olduğu görülmüştür. Bu bağlamda Türkiye'nin orta gelir tuzağından çıkışını hızlandıracak politikalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Counties are classified according to their financial incomes, informing abont countries' financial standing. Middle income comtries can have trouble in sustainable growth widhont financial, social and political stability in the long term. In the acceleration process of economic growth, middle income conatries fall inte middle income trap and has become a problem for economic growth and economic develepment. The economic crisis taking place in 2008 efercised infilnence over world econmy in a short time led to an economrc shrinkage in many countries' aconomy. The 2008 crisis exercising influence ever Turkish economy brought about an economic shrinkage and influenced macro indicators negatively. In this mastre's thesis, to what extent the 2008 economic crisis inflıenced Turkish economiy which fall within the category of middle income comtries for years and to what extent the 2008 economic crisis influenced Turkish economy's being fell into middle income trap in live with macro indicators. In this study, the data belonging to 2000-2019 period was used. As a resuld of the research being made by way of macroeconomic statistics, the fellewing research results were detected. A decrease took place in public invesments, in private investments, in investment incentives and in foreign direct investments. Budget deficit increased result is that unemployment rates and inflatian rates increased. The share of expenditures of research development decreased in Gross Domestic Product. The number firms being established decreased. Moreover, the number of firms being closed down increased. It was concluded that Turkish economy wasn't able to get rid of middle income trap on account of the fact that negative economic growth took place in this context, policies which would enable Turkish economy.