Ordu ili yaprak lahana ekim alanlarından izole edilen Rhizoctonia grubu fungusların anastomozis gruplarının, karakteristik özelliklerinin ve patojenisitelerinin belirlenmesi
Determination of anastomosis groups, characteristic traits and pathogenicities of Rhizoctonia groups fungi isolated from kale growing areas in Ordu province
- Tez No: 587226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM TÜRKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
2017-2018 vejetasyon döneminde Ordu ilinin on bir ilçesinden hastalıklı yaprak lahana (Brassica oleracea var. acephala L.) bitkileri ve onların rizosfer toprağından toplam elli dört Rhizoctonia spp. izolatı elde edilmiştir. Rhizoctonia spp. izolatlarının kültürel özellikleri, anastomozis grupları ve patojenisiteleri incelenmiştir. Bu izolatların %62.96'sının binükleik (BN) Rhizoctonia spp. (AG-A, AG-E, AG-F, AGK ve AG-O) ve %37.34'ünün multinükleik (MN) Rhizoctonia solani (AG 1, AG 2-1, AG 4 ve AG 5) olduğu tespit edilmiştir. Sörvey yapılan tüm arazilerde en yaygın izolat, 22 izolat ile BN Rhizoctonia spp. AG-A olarak belirlenmiştir. Geri kalan 32 izolatın 10'u R. solani AG 4, 6'sı BN Rhizoctonia spp. AG-K, 4'ü R. solani AG 2-1, dördü BN Rhizoctonia spp. AG-F, 3'ü R. solani AG 5, 1'er tanesi R. solani AG 1, BN Rhizoctonia AG-E ve AG-O'ya aitti. Yaprak lahana fideleri üzerinde tüm izolatların %53.70'i kullanılarak yürütülen patojenisite testlerinde, BN ve MN Rhizoctonia spp.
Özet (Çeviri)
A total of fifty four isolates of Rhizoctonia spp. were recovered from diseased kale (Brassica oleracea var. acephala L.) plants, and their rhizospher soil, collected from eleven districts of Ordu provinces during the period 2017-2018. The isolates of Rhizoctonia spp. were examined for their cultural characteristics, anastomosis groups and pathogenicity. Of these, 62.96% were binucleate (BN) Rhizoctonia spp. (AG-A, AG-E, AG-F, AG-K, and AG-O) and 37.34% were multinucleate (MN) Rhizoctonia solani (AG 1, AG 2-1, AG 4, and AG 5). Twenty two of the isolates belonged to AGA which was the most frequent group (40.74%) in all fields surveyed. Of there maining 32 isolates, ten belonged to MN R. solani AG 4, six belonged to BN Rhizoctonia spp. AG-K, five belonged to MN R. solani AG 2-1, four belonged to BN Rhizoctonia spp. AG-F, three belonged to MN R. solani AG 5, one belonged to MN R. solani AG 1, one belonged to BN Rhizoctonia spp. AG-E and one belonged to BN Rhizoctonia spp. AG-O.