Ukrayncadaki Türkçe alıntılar üzerine bir inceleme
A study on Turkisms in Ukrainian language
- Tez No: 587242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ÖZTEKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasında Ukrayncadaki Türkçe alıntılar ve onların etimolojik incelemesi yapılmıştır. Bu doğrultuda hazırlanan çalışma: Giriş, Sözlük ve Sonuç olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Tezin Giriş bölümünde Ukrayna-Türkiye tarihi ilişkilerine yer verilmiştir. Sözlük bölümünde, Ukrayn dilinde bulunan Türkizmler ve onların etimolojisi yazılmıştır. Temel kaynağımız Ukrayncanın 6 ciltlik etimolojik sözlüğüdür: Etımologiçnıy Slovnık Ukrayinskoyi Movı. Bu kaynaktan Türk yazı dillerinden Ukrayncaya alıntılanmış sözler araştırmış ve dolayısıyla sadece kaynak dil değil, aracı dil olan bu yazı dillerinden alıntılanmış Türkçe kökenli olmayan sözler de çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Turkic borrowings in Ukrainian and their etymological examination were made. The study prepared in this direction consists of three main chapters: Introduction, Dictionary and Conclusion. In the Introduction of the thesis is given to historical relations between Ukraina and Turkey. In the Glossary chapter, the Turkisms in the Ukrainian language and their etymologies are written. Our main source is the 6-volume etymological dictionary of Ukraine: Etymologichni Slovnik Ukrainskoyi Movi. From this source, the words quoted from the Turkish written languages into Ukrainian were searched and therefore not only the source language but also the non-Turkish words quoted from these written languages which are the intermediary languages were included in the study.