İnsan kaynakları sistemlerindeki formalleşme düzeyinin çalışan motivasyonu ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkileri: Bir telekomünikasyon firmasında araştırma
The effects of formalization human resources systems on employee motivation and intention to leave: A research telecommunication firm
  1. Tez No: 587241
  2. Yazar: ELİF ESRA BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, insan kaynakları sistemlerindeki formalleşme düzeyinin ve insan kaynakları uygulamalarının, çalışan motivasyonu ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkilerini saptamaktır. Araştırma örneklemi, Bursa ilinde telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren kurumsal bir şirketin personeli olan 210 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler kolayda örnekleme ve yüz yüze anket yöntemiyle uygulanmıştır. Veriler, Smart PLS 3.2.8 programı kullanılarak Yapısal Eşitlik Modellemesi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda, eğitim, iş analizi ve performans yönetim sistemlerinin, motivasyon süreci üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkartılmıştır. Buna ek olarak çalışan motivasyonu sürecinin de işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı ve yüksek bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkartılmıştır. Ancak, kariyer yönetimi ve işe alım ve oryantasyon sistemlerinin, çalışan motivasyonu üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı saptanmıştır. Araştırma sonuçlarından hareketle, işletme yöneticilerinin işten ayrılma niyetini en aza indirgemeleri için çalışan motivasyonunu sağlamaları gerektiği saptanmıştır. Performans yönetim, iş analizi ve eğitim sistemleri çalışan motivasyonunun sağlanmasında etkili süreçler oldukları için yöneticiler tarafından önem ve öncelik verilmesi gereken süreçler olduğu araştırma sonucunda ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of institutionalization and human resources practices, employee motivation and intention of quitting job on human resources process. The sample of the research consists of 210 participants who are the personnel of a corporate company operating in the telecommunications sector in Bursa. Data were applied with easy sampling and face-to-face survey. Data were analyzed with Structural Equation Modeling using Smart PLS 3.2.8 software. As a result of the research, it has been found out that training, task analysis and performance management processes have a significant and positive effect on the motivation process. In addition, it was also found that the employee motivation process had a significant and high impact on the intention to quit job. However, career management process and recruitment and orientation processes did not have a significant effect on employee motivation. Based on the results of the research, it was determined that business managers should provide employee motivation in order to minimize their intention to quit. It has been revealed that performance management, task analysis and training processes are that should be given importance and priority by business managers because they are effective processes in ensuring employee motivation.