Emülsiyon çöktürülmesi ile elde edilen ince alümina tozlarının adsorplama özelliklerinin belirlenmesi
The Determination of adsorption characteristics of fine alumina powders precipitated from emulsions
  1. Tez No: 5873
  2. Yazar: İSMET SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi EMÜLSİYON ÇÖKTÜRÜLMESİ ÎLE ELDE EDİLEN İNCE ALUMINA TOZLARININ ADSORPLAMA ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ İsmet SEVİNÇ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Yüksel SARIKAYA - 1988, Sayfa : 85 Jüri : Prof. Dr. Saadet ÜNERİ Doç. Dr. Muammer CANEL Doç. Dr, Ali ÇULFAZ Bu çalışmada, emülsiyon-buharlaştırma yoluyla seramik tozları hazırlanmış; ve emülsiyonların bileşiminde ve buharlaş tırma sıcaklıklarında yapılan değişikliklerin, partiküllerin yüzey alanları ve gözenek yapıları üzerine olan etkileri gaz adsorpsiyonuyla incelenmiştir. Emülsiyonların su ve yağ fazları arasındaki oranın ve sulu fazın tuz derişiminin değiştirilmesiyle elde edilen alumi na tozlarının 77 K" deki azot adsorpsiyonu, partiküllerin özgül yüzey alanındaki değişikliklerin, özgül gözenek hacmindeki de ğişikliklerin bir sonucu olduğunu göstermiştir. Partiküllerin gözenek hacimlerinin büyümesi, net adsorpsiyon ısısının küçül mesiyle sonuçlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Seramik, emülsiyon, alümina, özgül yüzey alanı, özgül gözenek hacmi, net adsorpsiyon ısısı.
Özet (Çeviri)
... 111 ABSTRACT Masters Thesis THE DETERMINATION OF ADSORPTION CHARACTERISTICS OF FINE ALUMINA POWDERS PRECIPITATED FROM EMULSIONS îsmet SEVÎNÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Yüksel SARIKAYA 1988, Page : 85 Jury : ~~~~" Prof.Dr. Saadet Üneri Assoc. Prof.Dr. Muammer Canel Assoc. Prof.Dr. Ali Çulfaz Ceramic powders were prepared via emulsion- vaporiza tion; and the effects of variations of compositions and vapo rization temperatures of emulsions on the surface area and pore structure of particles were investigated by gas adsorption method. The investigation of alumina powders prepared through variations of salt composition of aqueous phase and ratio between aqueous and oil phases of emulsions by nitrogen adsorp tion at 77 K has indicated that variations of specific surface area, of particles stemmed from variations of specific pore volume of particles. The increasing of pore volume of particles has caused the decreasing of the net heat of adsorption. KEY WORDS: Ceramic, emulsion, alumina, specific surface area, specific pore volume, net heat of adsorption.