Köpeklerde izole edilen safen vende alfa-adrenerjik reseptör agonist ve antagonistleri arasındaki etkileşme
Interaction between alpha-adrenergic receptor agonists and antagonists in canine isolated saphenous vein
- Tez No: 58732
- Danışmanlar: PROF.DR. NECDET DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Köpeklerde İzole Safen Vende Alfa-Adrenerjik Reseptör Agonist ve Antagonistleri Arasındaki Etkileşme Köpek v. saphena şeritlerinde postsinaptik alfa-adrenerjik reseptör alt-tiplerini saptamak amacıyla yapılan bu in vitro çalışmada alfa-adrenerjik reseptör agonistlerinden fenilefrin, noradrenalin, klonidin, UK 14304 ve B-HT 933 ve alfa-adrenerjik reseptör antagonistJerinden de prazosin, yohimbin ve fluparoksan kullanılmıştır. Ven şeritleri temparatürü 37 C° de sabit tutulan ve %95 02-%5 CO2 karışımı ile sürekli olarak gazlandırılan Krebs-Henseleit solüsyonu içeren 25 mi' lik organ banyosuna alınmıştır. Kümülatif tarzda ilave edilen a-adrenerjik reseptör agonistleri ile elde edilen kasılma cevaplan üzerine, iki farklı konsantrasyonda uygulanan a- adrenerjik reseptör antagonistlerinin inhibitor etkinlikleri araştırılmıştır. Tüm cevaplar izotonik olarak isli kağıda yazdırılmıştır. saphenada denenen beş ct-adrenerjik reseptör agonistinin de doza bağımlı olarak kasılmaya neden olduğu ve afinitelerinin UK 14304 > klonidin = B-HT 933 = fenilefrin > noradrenalin şeklinde sıralandığı saptanmıştır. Köpek v. saphena dokusunda klonidin- yohimbin, UK 41304-iluparoksan, B-HT 933-yohimbin ile fenilefrin- prazosin etkileşmesinin kompetitif, buna karşın, noradrenalin-prazosin etkileşmesinin de non-kompetitif antagonizma tipine uyduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, köpek v. saphenasında postsinaptik yerleşim gösteren a-adrenerjik reseptörlerin ar ve ot2- adrenerjik reseptör alt- tiplerine uyduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Interaction Between Alpha-Adrenergic Receptor Agonists and Antagonists In Canine Isolated Saphenous Vein In this in vitro study, a-adrenergic receptor agonists phenylephrine, noradrenaline, clonidine, UK 14303 and B-HT 933 and a-adrenergic receptor antagonists, prazosin, yohimbine and fluparoxan have been used to investigate alpha-adrenergic receptor subtypes in canine isolated saphenous vein. The strips have been suspended in 25 ml organ bath containing Krebs-Hensele'rt solution which was maintained at a constant temperature of 37 °C and bubbled with a gas mixture containing 95 % O2 and 5 % CO2. The contractile responses of cumulative concentrations of a-adrenergic receptor agonists have been obtained. Then, the inhibitory potencies of a-adrenergic receptor antagonists applied in two different concentrations have been investigated. All responses have been recorded isotonically on a smooked paper. It has been concluded that five a-adrenergic receptor agonists used in canine saphenous vein caused dose-dependent contraction and their affinities are UK 14304 > clonidine = B-HT 933 = phenylephrine > noradrenaline, respectively. It has been established that in canine saphenous vein clonidine-yohimbine, UK 14304- fluparoxan, B-HT 933-yohimbine and phenylephrine-prazosin interaction suited to competitive and contrarily noradrenaline-prazosin interaction suited to non-competitive antagonism type. In conclusion it has been found out that postsynaptic cc- adrenergic receptors in canine saphenous vein suited to ai- and a.?- adrenergic receptor subtypes.