Türkiye yaygın basınına göre Bosna- Hersek Savaşı'nda (1992-1995 ) Türkiye'nin tutumu
Common press by Turkey in Bosnia and Herzegovina War (1992-1995) Turkey's attitude
  1. Tez No: 587350
  2. Yazar: MUSTAFA BİDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türkiye Cumhuriyeti, Balkanlarda meydana gelen gelişmeleri her dönem dikkatle takip etmiş ve izlemesi gereken politikaları titizlikle incelemiştir. Balkan ülkeleriyle zaman zaman ekonomik zaman zaman ise askeri iş birliği içerisinde bulunmuştur. Bu ilişkilerin en güzel örneklerinden biri 1992'de başlayan Bosna-Hersek Savaşı'dır. Türkiye Cumhuriyeti, Yugoslavya'da meydana gelen durumları titizlikle takip etmiş ve bölgede bir savaş çıkma ihtimalini hep göz önünde bulundurmuştur. Bu bölgede meydana gelen değişimler ve durumlar en başından itibaren gerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gündeme gelmiş gerekse Türkiye basınında yer almıştır. Dönemin gazetelerinde TV kanallarındaki belgesel programlarında ve haberlerde Bosna-Hersek Savaşı an be an yer almıştır. Bosna-Hersek'in Türkiye açısından önemi ise geçmiş zamandan itibaren akan tarih içerisinde ortak kültür ve maneviyata sahip olmasıdır. Farklı bir yere dikkat çekilecek olursa o da Boşnakların katledilirken Müslüman olarak değil de Türk olarak görülüp saldırıya uğramasıdır. İşin acı noktalarından biri de budur. Yıllar geçmesine rağmen haçlı zihniyeti değişmemiş ve her nerede olursa olsun Müslümanlar Türk olarak görülmüştür. Görünen o ki bu düşünce Batılılar tarafından değişecek gibi de görünmemektedir
Özet (Çeviri)
Republic of Turkey, the Balkan developments occurring in each period has followed carefully and meticulously examined policies to follow. From time to time economic cooperation with the Balkan countries has been in military cooperation. One of the best examples of these relations is the Bosnia-Herzegovina War that began in 1992. Republic of Turkey, the situation that occurred in Yugoslavia scrupulously followed and the possibility of a war in the region has always been considered. The changes that occur in this region and has been involved in most cases since the beginning should have been raised in the Grand National Assembly of Turkey and Turkey Press. The war in Bosnia and Herzegovina took place from moment to moment in the newspapers of the period and in the documentary programs and news on TV channels. while the importance of Bosnia and Herzegovina to Turkey from the time history is to have a common culture and spirituality in history flowing. If attention is taken to a different place, it is that Bosnians are seen as Turkish and not attacked while being massacred. This is one of the pain points. Despite the years passed, the crusader mentality did not change and Muslims were seen as Turks wherever they were. It seems that this idea does not seem to change by Westerners.