Elit kadın güreşçilerde müsabaka öncesi ağırlık kaybının vücut bileşenleri ve depresyon düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi ve ağırlık kaybı yönetimi eğitimi
Evaluation of the effects of weight loss on body components and depression levels in elite wrestlers and education of weight loss management
- Tez No: 587349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Güreşçiler genellikle müsabaka öncesi ağırlık kaybı gerçekleştirirler. Bu durum onların vücut bileşenlerinde fizyolojik değişimlere neden olduğu gibi psikolojik olarak da depresyon düzeylerinin artmasına neden olabilir. Bu çalışmanın amacı kadın elit güreşçilerde müsabaka öncesi ağırlık kaybının vücut bileşenleri ve depresyon düzeyleri üzerine etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini Kadınlar güreş milli takım kampında yer alan 35 gönüllü sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada sporcuların vücut bileşenleri bioelektrik impedans analizörü ile ölçülmüştür. Bunun yanı sıra, demografik değişkenlere ek olarak sporcuların depresyon düzeylerinin belirlenebilmesi için Beck depresyon envanteri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde iki grubun karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi ile ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda gruplar arası farkın tespiti için ikili çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, kadınlar güreş milli takım kampında yer alan sporcuların %20'si vücut ağırlığı kaybı gerçekleştirirken, %80'i vücut ağırlık kaybı gerçekleştirmemiştir. Ağırlık kaybı gerçekleştiren ve gerçekleştirmeyen güreşçilerin vücut kompozisyonları karşılaştırıldığında, toplam vücut suyu, yağsız kütle, yağ kütle ve bazal metabolik hız düzeyleri arasında fark olmadığı tespit edilmiş (p>0,05), buna karşın depresyon skorları arasında fark olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Casa ve ark. (2000) yapmış olduğu ağırlık kaybı sınıflandırmasına göre, yine güreşçilerin toplam vücut suyu, yağsız kütle, yağ kütle ve bazal metabolik hız düzeyleri arasında fark olmadığı tespit edilmiş, buna karşın depresyon skorları arasında fark olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuca göre, uygun düzey ve aşırı düzey dehidrasyon gerçekleştiren güreşçilerin depresyon skorları arasında fark olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, kadın elit güreşçilerin vücut ağırlık kayıpları gerçekleştirirken vücut bileşenlerinin anlamlı bir şekilde bozulmadığı ve >%5 düzeyinde ağırlık kaybı gerçekleştirmenin güreşçilerde depresyona neden olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuca göre, güreşçilerin vücut ağırlık kayıplarının minimize edilmesi ya da ağırlık kaybı gerçekleştirme sürelerini uzatmalarının onların fizyolojik ve psikolojik açıdan performans kaybetmemelerine neden olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Wrestlers usually carry out weight loss before the competition. This sitiation may cause physiological changes in their body components and psychological depression levels. The sample of the study consisted of 35 volunteer athletes in the women's wrestling national team camp. Body components of athletes were measured by bioelectric impedance analyzer. Moreover, in addition to demographic variables, Beck depression inventory was used to determine the depression levels of the women wrestlers. In the analysis of the data obtained, Mann-Whitney U test was used to compare the two groups and Kruskal Wallis H test was used to compare the more than two groups. In the multiple comparisons, Pairwise Multiple Comparison Test was used to determine the difference between the more than two groups. According to the research findings, 20% of the athletes in the wrestling national team camp lost body weight while 80% did not lose their body weight. When the body composition of the wrestlers who perform weight loss and do not lose weight was compared, it was determined that there was no difference between total body water, fat mass, free-fat mass and basal metabolic rate (p> 0.05), however, there was a difference between depression scores. In addition, according to the weight loss classification of Casa et al. (2000), there was no difference between the total body water, fat mass, free-fat mass and basal metabolic rate of the wrestlers, whereas there was a difference between depression scores. According to this result, it was found that there was a difference between depression scores of wrestlers who performed well hydrated and serious dehydration. As a result, it was determined that body components were not significantly degraded and weight loss of > 5% caused depression in wrestlers when performing body weight losses of female elite wrestlers. According to this result, it is thought that wrestlers' body weight losses can be minimized or lengthening of the weight loss durations may cause them to lose their physiological and psychological performance.