Ephesos grubu seramikler
Ephesian ware
  1. Tez No: 587356
  2. Yazar: AYLİN KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN ERÖN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ephesos Artemis Kutsal Alanı'nda 1907 yılında Hogarth tarafından gerçekleştirilen kazı çalışmaları sırasında Arkaik Dönem'e tarihlendirilen, çağdaş seramik örneklerinden farklı özellikler gösteren bir grup seramik ele geçmiştir. Hogarth, söz konusu seramikleri ilk buluntu yerinden yola çıkarak“Ephesian Ware”olarak adlandırmıştır. Tez kapsamında bu buluntu grubu“Ephesos Grubu Seramikler”adıyla incelenmiştir.Ephesos Grubu Seramikler yapılan inceleme ve analizler sonucunda MÖ 7. yy sonu ile 6. yy başına tarihlendirilmiştir. Söz konusu seramiklerin Ephesos, Sardeis, Daskyleion, Miletos, Metropolis gibi Arkaik Dönem'in güçlü merkezlerinden ele geçmiş olması oldukça önemlidir. Söz konusu seramikler çağdaş seramik örneklerinden yoğun mika katkısının yanı sıra sarımsı kili ve beyaz astar rengi ile ayrılmaktadır. Eserlerin üzerlerinde gördüğümüz koyu kahve ve kırmızı tonlu bezemesiyle özel bir seramik grubunu karakterize eder niteliktedir.
Özet (Çeviri)
During the excavations carried out by Hogarth in 1907, a group of ceramics dating to the Archaic Period and showing different characteristics than the contemporary ceramics were found in the Ephesus Artemis Sanctuary. Hogarth named these ceramics as“Ephesian Ware”from the first site. Within the scope of the thesis, this group of finds was examined under the name 'Ephesus Group Ceramics'. The ceramics of the Ephesus Group were dated to the end of the 7th century BC and the beginning of the 6th century BC. It is very important that these ceramics were recovered from powerful centers of the Archaic Period such as Ephesus, Sardis, Daskyleion, Miletos, Metropolis. These ceramics are distinguished from contemporary ceramic samples by the addition of intense mica as well as yellowish clay and white primer color. It is characterized by a special group of ceramics with dark brown and red-tone decorations.