Gelir dağılımı ve yoksulluk arasındaki ilişki: Iğdır ili üzerine uygulama
Relationship between income distribution and poverty: Application on Iğdır province
- Tez No: 587372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TAKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Gelir dağılımı; bir ekonomide belirli bir dönemde yaratılan gelirin kişiler, toplumsal gruplar ve üretim faktörleri arasında nasıl bölüşüldüğünü ifade eden bir kavramdır. Gelir dağılımındaki problemin temel yansımaları düşük gelirli il ve bölgelerde karşılaşılan yoksulluktur. Genel bir ifadeyle yoksulluk; insanın ihtiyaçlarını asgari düzeyde karşılamaya yetecek bir gelire sahip olmaması, normal kabul edilecek bir yaşam standardının altında bulunması halidir. Bu araştırmada Iğdır ili ve ilçelerinin gelir dağılımının ve yoksunluk düzeyinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Iğdır ilinde yaşamakta olan 18-65 yaş arası gelir sahibi 780 bireyin katılımı ile anket çalışması yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler Yüzde Paylar Analizi, Lorenz Eğrisi, Gini Katsayısı, Ki-Kare Bağımsızlık Testi ve Regresyon Analizi ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; İl genelindeki gelir dağılımının, 0.38'lik gini katsayısıyla Türkiye geneline (0.40) yakın değerde adaletli olduğu, Merkez, Aralık ve Tuzluca ilçelerinin gelir dağılımının Türkiye genelinden ve il genelinden daha az adaletli olduğu fakat Karakoyunlu ilçesinin gelir dağılımının Türkiye genelinden ve il genelinden daha çok adaletli olduğu belirlenmiştir. Ayrıca katılımcıların % 20'sinin 1000 TL ve altında, %19'unun 4000 TL ve üzerinde aylık gelir elde ettiği, %50'sinin (393 kişi) maddi yoksunluk riski altında olduğu, %27'sinin hiç bir zaman göç etmeyi düşünmediği ve %34'ünün hayattan genel memnuniyet düzeyinin idare eder düzeyinde olduğu gibi bulgulara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Income distribution is a concept that refers to how income created in a given period in an economy is divided between individuals, social groups, and factors of production. The main repercussions of the problem in income distribution are poverty encountered in low-income provinces and regions. In general, poverty is a situation where people do not have enough income to meet their needs at the minimum level and are below a normal standard of living. The aim of this study is to examine the income distribution and deprivation level of Igdir province and districts. For this purpose, a survey was conducted with the participation of 780 individuals with incomes between the ages of 18-65 living in Iğdır province. The data obtained from the study were analyzed by Percentage shares analysis, Lorenz curve, Gini coefficient, Chi-Square independence test and Regression Analysis. According to the results obtained; The distribution of income across the province, 0.38% of the gini coefficient across Turkey (0.40) is close in value is fair, the central, and the tender is December less fair from Turkey and from the province of the income distribution, but income distribution Karakoyunlu County from all over Turkey, and were determined to be more equitable throughout the province. Furthermore, the findings showed that 20% of the participants had monthly income of TL 1000 and below, 19% had monthly income of TL 4000 and above, 50% (393 persons) were at risk of material deprivation, 27% never considered emigrating and 34% had overall satisfaction with life.