Modern Amerikan edebiyatında ev temasının analizi
An analysis on home theme in contemporary American literature
- Tez No: 587373
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA AYŞE SAHTİYANCI ÖZTARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Küresel topluluklarda gözlemlenen olgulardan biri birçok kişinin gün geçtikçe yuva kavramına kendini daha yakın hissetmesi ve yuva temasına daha da içten bir bağlılık göstermesidir. Edebiyatta birçok eserde bu duygunun aslında kaybedilen bir şey üzerine kurulu olduğu ve aslında kaybolan bu şeyin yuva kavramıyla beraber birçok şeyi temsil ettiği söylenebilir. Tez içerisinde incelenecek eserler yuva kavramına farklı açılardan yaklaşmış olup bu tezin amacı da yuva temasının eserlerde nasıl işlendiği ve nasıl bir yuva kavramı ortaya atıldığı üzerine olacaktır. Tez yuva kavramı ile diaspora kavramının edebiyatta nasıl işlendiğini gösterecektir. Aynı zamanda kimlikle ilişki içinde olan kavramlardır. Kimliğin durağan bir olgu olmadığı ve sürekli değişip geliştiği de incelenecek olan teoriler ile savunulacaktır. Yine bu bağlamda farklı etnik diaspora teorileri açıklanacak ve eserlerle bağlantıları kurulacaktır. Kimlik ve diaspora konularının yuva temasını nasıl etkilediği ve şekillendirdiği açıklanacaktır. Bunu yaparken ZZ Packer'ın Drinking Coffee Elsewhere; Rebecca Goldstein'ın, Mazel ve Diana Abu Jaber'in The Language of Baklava adlı eserleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
One of the concepts that have been observed in the global societies is the concept of home. People are getting to feel closer to the concept of home and commitment to home which can be seen also in most of the works in contemporary American Literature works. This feeling is built on something missing in these works. In this thesis, the concept of home will be analyzed by focusing on contemporary ethnic American literature. These works use identity and diaspora together as inseparable concepts from the concept of home. The works that will be used in this thesis approach the concept in different ways. Thus, the purpose of the thesis is to find out various approaches to the theme of home by analyzing ZZ Packer's Drinking Coffee Elsewhere, Diana Abu Jaber's The Language of Baklava and Rebecca Goldstein's Mazel.