Bazı Amaryllidaceae alkaloitlerinin spektral analiz yöntemleri ile tayini
  1. Tez No: 58738
  2. Yazar: GÜLNUR AKINERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
64 ÖZET Çeşitli biyolojik aktiviteye sahip olduğu bilinen Amaryllidaceae familyası üyelerinden Galanthus plicatus Bieb. subsp. byzantinus (Baker) DA. üzerinde yaptığımız çalışmada üç alkaloit saf halde izole edilmiştir. Bu alkaloitlerin kimyasal yapılan modern spektroskopik yöntemlerin (İR, EIMS, 'H-NMR, 13C-NMR, DEPT, %lH DQF-COSY, 'H^C HSQC, 'Hj^C HMBC, X-Ray Kristallografisi) kullanılması ile aydınlatılmıştır. Yapılan aydınlatılan üç alkaloitden biri crinane grubu alkaloitlerinden ismine, diğeri tazettine alt grubundan 3- epimacronine, bir diğeri ise yine tazettine alt grubundan tazettine' dir. İsmine ve 3-epimacronine alkaloitleri, Galanthus türlerinde ilk kez bizim çalışmamızda rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY Three alkaloids have been isolated purely from Galanthus plicatus Bieb. subsp. byzantinus (Baker) DA., a member of Amaryllidaceae family which is known to have various biological activities. The chemical structures of these alkaloids have been identified by using modern spectroscopic methods such as IR, EIMS, 'H-NMR, 13C-NMR, DEPT, ^H DQF COSY, ^“C HSQC, ^”C HMBC and X-Ray cristallography. One of the identified alkaloids is ismine, belongs to crinane subgroup, the others are 3-epimacronine and tazettine belong to tazettine subgroup. This is the first reported occurence of the alkaloids ismine and 3- epimacronine in the genus Galanthus.