20. yüzyılın bir matematik problemi: Bieberbach varsayımı
A math problem of the twentieth century, Bieberbach estimate
- Tez No: 587381
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında, yüzyılın önemli bir matematik problemi olarak anılan ve adına Bieberbach varsayımı denilen aslında basit bir problem olarak görünen fakat çözümü oldukça zor olan analitik ve ünivalent olan bir fonksiyonun açık birim diskteki katsayıları kompleks olan kuvvet serisinin genel katsayısının kesin üst sınırını bulma üzerine yapılan tüm çalışmaların bir tarihsel serüveni verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is known as the math problem of the century so called Bieberbach estimate such that finding its solution is very hard while the solution is an analitic and univalent function. So in the study, literature information for the sharp upper bound estimate of complex coefficents for the power series when these analytic and univalent fuctions are expanded info is given.