Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesinde yer alan Bizans dönemi sikkeleri
A study of the Byzantine coins held at The Kahramanamaras Archaeology Museum
  1. Tez No: 587382
  2. Yazar: MEHMET GÜRİÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKBULE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bağımsız devlet olma vasfının temel unsurlarından birisi tarih boyunca para basma hakkıdır. Eski çağlarda ticaretin yapılması için devletlerin başlıca hedeflerinden birisi beklide en önemlisi madenlere sahip olmak ve para basamak olmuştur. Bu tezin amacı Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi'nde bulunan Bizans dönemine ait sikkeleri tanıtmaktır. Bu amaçla Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi'nde yapılan araştırmada çalışmaya yön verecek olan 2500 Bizans Sikkesi incelenmiştir.İncelenen sikkelerin Altın, Gümüş ve Bronz metallerden oluşan sikkeler kronolojik olarak tarihi belirlenmiştir. Sikkelerin hemen hemen tamamına yakını satın alma yoluyla müzeye kazandırılmıştır. Satın alma dışında müzeye kazandırılan sikkeler arasında hediye ve zoralım ( istirdat ) yönetimiyle alınan sikkeler oluşturur. Sikkeler üzerinde yapılan incelemede sikkelerin büyük bir kısmının silik olduğundan okunamadığı gözlemlenmiştir. Bazı sikkelerin ise oldukça korozyonlu olmasından dolayı sikke ikonografisi belirlenememiştir. Müzedeki sikkeler Genel olarak V. yüzyıl ile VII. yüzyıl arasında kesintisiz olarak devam etmektedir. Kahramanmaraş müzesinde yer alan Bizans sikkelerinin önemli bir kısmını ise“Anonim Follisler”oluşturmaktadır. Yüz yıl gibi bir dönemi (970–1072) kapsayan bu follisler Müzede A2, B, C, D, G,I ve İ Grubu ile adlandırılmıştır. Ayrıca katalog içerisindeki 1494 sikkenin Envanter numarası belirtilmiş, Müzeye geliş şekli ve tarihi belirlenerek ağırlık ve çapları belirlenmiştir. Bu uygulama ile sikkelerin daha iyi tahlil edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history one of the most important aspects of an independent state was undoubtedly the right to print money. Therefore, in order to maintain trade in antiquity, having precious metals and printing money from various metals was of the main objectives of the states. The aim of this thesis is to present the Byzantine coins belonging to the Kahramanmaraş Archaeological Museum. Hence, 2,500 Byzantine coins that belong to the Kahramanmaraş Archaeology Museum were studies. These coins were made of gold, silver, bronze and they were dated chronologically. Almost all of the coins were added to the museum collection through purchasing. Apart from purchasing, museum also acquired some coins through gifts as well as restitution. Most of the studies coins were faded and therefore could not be read. There are also some highly corroded coins and the iconography on them could not be determined. In general, the coins in the museum were dated from the V. century to the VII century. An important part of the Byzantine coins in the museum is also consist of“Anonymous Folles”. These folles in the museum were represented with group A2, B, C, D, G, I, İ and covering a hundred-year period (970-1072). In addition, along with the inventory number of the 1,599 coins in the catalogue, their acquired circumstance by the museum with arrival date as well as their weights and diameters were determined.