El-Mesailu'n-Nahviyye Fî Tefsîri İbn Cüzey el- Endelüsi,(İbnu Cüzey el-Endelüsi'nin tefsirindeki nahiv konuları ile ilgili görüşleri)
Al-Mesailu'n-Nahviyye Fî Tafsîri Ibn Cüzey al-Endelüsi,(İbnu Cüzey al-Endelüsi's opinions on nahiv issues in the interpretation)
- Tez No: 587395
- Danışmanlar: PROF. DR. OUSAMA EKHTIAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
El-Mesailu'n-Nahviyye fî Tefsîri İbn Cüzey el-Endelüsi, (İbnu Cüzey el-Endelüsi'nin Tefsirindeki Nahiv konuları ile ilgili Görüşleri) adlı konuyu seçme sebebimizi, önemini ve karşılaştığımız zorlukları ve geçmiş çalışmalara değindik. Musannifin hayatı, yetiştiği bölge, araştırma konusu olan tefsiri, onun metodu, nahiv kaynakları ve ölçüleri hakkındaki konulara yer verdik. Ayrıca tefsirdeki gramer konularından merfularadan olan fail ile naibi fail, mebteda ile haber ve nâsihlere yer verdik. Mensuplardan hal, istisna, temyiz, mef'ullar ve nidaya yer verdik. Mecrurlardan ise izafet, muzafın hazfedilmesi, muzafun ileyhi muzaftan ayrı olması, mecrura atfedilmesi ve harflerin manalarındın bahsedilmiştir. Ayrı isim cümlesi, fiil cümlesi ve şibhi cümlenin yanı sıra hazf etme ve manayı anlam ve lafza yükleme hakkında bahsedilmiştir. Hatimede araştırmada elde ettiğimiz önemli sonuç ve önerileri belittik.
Özet (Çeviri)
The research started with the introduction, and the research er mentioned the reason why he chose the subject, the important of the research, the difficulties which he faced, and the recent studies. The research divided into three chapters. The first chapter titled with (Ibn Jazzi and its impact) .The author ( Ibn Jezi) talked about two subjects, the first is his biography and his growing, the second one is about his explanation boobk: the methology, grammatical sources and the features. The second chapter is titled with ( the grammatical researches) which come in the explanation, and this chapter divided into three researchers. The first one is Al Msrfooh(المرفوعات) the subject and the complement, an initiative noun plus an initiative adjective and exchange the movement of signs are five: (المنصوبات) The second research is Al Mansobat (adverbs, Exceptional , distinguishes, objectives and Al Nidaa)) are five: ( An (المجرورات The third one is Al Majrorat) additional, delete the addition, separate between the addition and its complement, Al Matoof on Al Majroor and the letters of the meaning) The third chapter contains two researchers. The first (sentence) it is three types ( noun sentence, verb sentences and clause( The second research ( Grammatical interpretation) talked about delete and concentration on meaning and pronounciation , then the author ended the research by a conclusion he summarized the important results which he got from the study, and he ended the research also by mentioning the source by alphabetical order.