El-fakîhü'l-mâlikî Ahmed Bâbâ et-Tinbüktî ve mevkifuhu min mesâili'n-nevâzil
Mâlikî fakihi Ahmed Bâbâ et-Tinbuktî ve nevâzil meselelerine yaklaşımı
  1. Tez No: 686831
  2. Yazar: AKIBOU TANDIA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL BOYNUKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Maliki mezhebi Baladi Sudan'da veya Batı Afrika'da önemli bir yere sahiptir. Bölgenin tümüne yayılmış ve tek hakim mezhep olmuştur. Bunun nedeni ise özellikle Tinbüktü fakihleri olmak üzere, bölge fukahasının sarf ettiği eğitim ve telif çabalarıdır. Araştırmamızın konusu, bu fakihlerin önemlilerindn birisi olup Maliki mezhebine hizmet konusunda çok kıymetli çalışmalara sahip olan,“Tinbuktu Âlimi”olarak meşhur olmuş Ahmed Bâbâ et-Tinbüktî ve nevâzil meselelerine yaklaşımıdır. Çalışmamız, doğumundan vefatına kendisinin biyografisini ele almakta; hayatının en önemli aşamalarından ve fıkıh ilmine katkılarından bahsetmektedir. Ayrıca araştırmamız, Ahmed Bâbâ'nın İslam Hukuku ve özellikle Mâlikî mezhebinde önemli bir yere sahip olan Nevâzil (yeni çıkan / güncel fıkıh problemleri) ile ilgili eserlerini incelemekte; telif nedenleri, içerikleri, kaynaklarını ele almakta bu konulardaki Ahmed Bâbâ'nın yaklaşımını ve metodolojisini değerlendirmektedir. Bu kapsamda öncelikle yeni fıkıh problemi tanıtılarak akabinde Ahmed Bâbâ'nın değerlendirmeleri verilmekte, ardından diğer fukahanın konuyla ilgili görüşleri aktarılmakta, son olarak konuyla alakalı günümüz meseleleri ele alınmaktadır
Özet (Çeviri)
In Western Sudan (Western Africa), the Maliki school of thought enjoyed a great status and spread all over it until its people could not recognize another school due to the efforts of the province's jurists whether through teaching or authorship, especially the jurists of Timbuktu. The study dealt with his biography from his birth to his death by expounding on the most important facets of his life and his scientific contributions. The study also dealt with Ahmed Baba's books related to Fiqh al-nawāzil (Fiqh of current issues) –which has an important place in Islamic Law and specially in Mâlikî school-, indicating the reason for their authorship, content, sources, and scientific contribution And then the researcher dealt with the nawāzils and issues of his time chronologically. Initially. the study began by defining them, secondly it mentioned Ahmed Baba's position on them and finally mentioned the sayings of other jurists on them and then juxtaposed them accordingly coupled with a concluding paragraph by mentioning the contemporary issues that could fall under it. Finally His method of deriving judgments in nawāzils was also studied.