The relationship between development of finance and economic growth
Finansal gelişim ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki
- Tez No: 587406
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Son zamanlarda, ekonomik büyümenin teşvik edilmesinde finansal indikatörlerin önemi ile ilgili birçok akademik ve gözlemsel çalışma yapılmıştır. Finansal piyasaların gelişimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki, küresel krizden sonra ekonomik performansı olumsuz etkilemiştir. Bu tarz ekonomik gelişmelerin, finansal piyasaların gelişimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki üzerinde kötü bir etkisi vardır. Bu gibi durumlar bize finansal piyasaların gelişimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi incelemenin önemlilik derecesini göstermektedir. Bu çalışma, bilimsel çalışmaların yeniden gözden geçirilmesi ile birlikte, 1999 senesinin ilk çeyrek döneminden 2011 senesinin üçüncü çeyreğine kadar olan zaman diliminde kırk bir devletin geniş kesitli örneklemesi aracılığıyla finansal piyasaların gelişimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiye dair yeni gözlemsel ve istatistiksel kanıtı ortaya koymaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere odaklanan çeşitli ekonometrik yaklaşımlar kullanıyoruz. Bu çalışmada, finans piyasalarındaki gelişmeler, finansal sistemlerin farklı boyutlarını bulundurmak için beş değişkenle ölçülüyor. Bu değişkenler toplam cari işlemler dengesi (GSYİH'nın yüzdesi olarak), döviz kuru (USD cinsinden ulusal para birimi), net doğrudan yatırımın GSYİH'ya oranı, özel sektöre verilen toplam kredinin (GSYİH'nin yüzdesi olarak) ve faiz oranıdır. Çalışmanın sonucu bize nedensellik ilişkisinin varlığını ve finansal piyasaların gelişimi ile ekonomik büyüme arasındaki nedenselliğin yönünü göstermektedir. Bu, ekonomik büyüme ve finansal gelişimi temsil etmek için seçilen faktörlerle belirlenir. Bu ilişkiyi her açıdan keşfetmek için Panel Var yöntemini kullanıyoruz. Ayrıca, finansal piyasaların gelişimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki, bu ekonomilerin neredeyse aynı yapısal özelliklere sahip olmalarına rağmen devletler arasındaki bazı farklılıkları da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
At last dates have been made important many academic and observational studies on importance of financial indicators in encouraging economic growth. The interrelation between finance market progress and economic growing negatively affected economic performance after global crisis. Like these situations show us the degree of importance of studying the interrelation between finance market progress and economic growing. This study, reveal a new special revisable of scientific studies, as well as new observational and statistical proof on the interrelation between finance market progress and economic growing for a wide cross-section sampling of forty-one states for the time period of the first quarter of 1999 to third quarter of 2011. We use a range of econometric approaches, focusing on developed and developing countries. Finance market progress is measured by five variables to keep the different dimensions of the financial systems. These variables are total current account balance (percent of GDP), exchange rate (national currency to USD), net direct investment ratio to GDP, total loan to private sector (percentage of GDP) and interest rate. The result of study shows us the presence of causality and the trend way of causation between finance market progress and economic growing. It is determined by the factors that are chosen to represent progress of finance. We use Panel Var and GMM method to detect every aspects of this relationship. In addition, the interrelation between finance market progress and economic growing indicate differences among states in spite of these economies have almost identical structural features.