Türkiye'deki terör olaylarının (1996-2018) turizm talebi üzerindeki olumsuz etkileri
The negative effects of terror attacks in Turkey (1996-2018) on tourism demand
  1. Tez No: 587405
  2. Yazar: YUSUF ZİYA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TANRISEVER YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, İşletme, Public Administration, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada Türkiye için önemli sorunlardan biri olan terörün, ülke turizmini ne derece etkilediğini araştırmak ve Türkiye'ye gelecek turist sayısına yönelik tahminlerde bulunmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 1996 ile 2018 yılları arasında ülke içerisinde meydana gelmiş terör olayları ile aynı yıllar içerisinde ülkeye gelen yabancı turislerin aylık sayıları ve konaklama işletmelerinin yatak sayılarına ulaşılmıştır. Terör olayları verileri Küresel Terörizm Veritabanı'ndan, turist sayıları verileri Türkiye İstatistik Kurumu'ndan ve yatak sayıları verileri ise Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nden elde edilmiştir. Elde edilen veriler Eviews 10 paket programı analiz edilmiş, geleceğe yönelik tahminlerde bulunmak için zaman serisi analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda, 1996 yılından günümüze kadar (2016 yılı hariç) turist sayılarının artış eğilimi olduğunu göstermektedir. Ayrıca bazı terör olaylarının olduğu dönemde ülkeye gelen turist sayısının terör olayının olmadığı dönemdekinden daha fazla olduğunu göstermektedir. Bu bulgu ışığında, terör olaylarının turist sayılarını etkilemediği söylenebilir. Ayrıca terör örgütlerinin eylemlerini gerçekleştirmek için turizmin en yoğun olduğu yaz aylarını hedef aldıkları da görülmektedir. Bir terör olayının turist sayılarını ilk 4 ay içerisinde etkilemeye başladığını ve 7 ayda da etkisini tamamen kaybettiğini göstermektedir. Terör olayları nedeniyle ülkeye gelen yabancı turist sayılarında görülen değişiklik ile yatak sayıları arasındaki nedensellik ilişkisi 1996-2018 yılları dikkate alınarak incelenmiştir. Bu değişkenler arasındaki nedenselliği test etmek için Granger Nedensellik testi kullanılmıştır. Bu analiz sonucuna göre değişkenler arasından çift yönlü bir nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Araştırmada mevsimsellikten arındırılmış turist sayılarına istinaden yapılmış geleceğe yönelik tahminler ise terör olayının olmadığı durumlarda 2023 yılında aylık ortalama turist sayısının 4,5 milyon civarında olacağı yönündedir.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to investigate terrorism, which is the one of the major problems for Turkey, the what extent to affect the country's tourism and to make predictions for the number of inbound tourists. For this purpose, the number of terror attacks that occurred in the country between 1996-2018, in the same years the monthly numbers of foreign inbound tourists and the numbers of beds of accommodation establishments were reached. Terror attacks data from Global Terrorism Database, the number of tourists' data from Turkey Statistical Institute and the number of beds' data were obtained from the Turkey Travel Agencies Union. The data obtained was analyzed by Eviews 10 package program and time series analysis was performed to make predictions for the future. As a result of the analyzes, the numbers of tourists from 1996 to today (except 2016) show an upward trend. It also shows that the number of inbound tourists during the period of some terror attacks is higher than the period in which no terror attacks occurred. In light of this finding, it can be said that terror attacks do not affect the number of tourists. However, it was seen that the terrorists choose the summer months when tourism is the most intense to perform their actions. It shows that a terrorist incident started to affect the number of tourists in the first 4 months and lost its effect completely in 7 months. Causal relationship between the change in the number of foreign inbound tourists due to the terror attacks and the number of beds in Turkey was invastigated for the 1996-2018 period. To examine casulity relation between these variables, Pair-wise Granger Causality test was used. The result of Granger causality test showed that there was bidirectional causality between the variables. The forecasts for the future based on the seasonally adjusted number of tourists indicate that the monthly average numbers of tourists in 2023 will be around 4.5 million in the absence of terrorism.