Türk Ceza Hukukunda sporda düzensizlik ve şiddet
Disorder and violence in sports in Turkish Penal Law
  1. Tez No: 587453
  2. Yazar: ADEM AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KOCASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Ülkemizde sporda düzensizlik ve şiddet konusunda gerekli önlemleri almak adına bazı düzenlemeler yapılmıştır. İşte sporda düzensizlik ve şiddet konusunda ülkemizdeki var olan durumu gerekli tespitleri ve değerlendirmeleri de ortaya koyarak bu çalışmada ele almaya çalıştık. Bu bağlamda, çalışmanın konusu“Türk Ceza Hukukunda Sporda Düzensizlik ve Şiddet”olarak belirlenmiştir. Bu çalışma,“Sporda Düzensizlik ve Şiddet Bakımından Kavramsal ve Hukuksal Çerçeve”,“Sporda Düzensizliğe İlişkin Olarak 6222 Sayılı Kanun'da Düzenlenen Suçlar”ve“Sporda Şiddete İlişkin Olarak 6222 Sayılı Kanun'da Düzenlenen Suçlar”olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sporda düzensizlik ve şiddet konusundaki kavramlar açıklanmaya çalışılmış, sporda düzensizlik ve şiddetin tarihsel gelişimine değinilmiştir. Sporda düzensizlik ve şiddete sebep olan etmenler ele alınmıştır. Ayrıca sporda düzensizlik ve şiddet konusundaki ulusal ve uluslararası hukuki düzenlemelere yer verilmiştir. 6222 sayılı Kanun'da birçok suç düzenlenmiştir. Bu suçlardan özellikle şike ve teşvik primi suçlarının önemlerinden dolayı, detaylı bir şekilde ele alınması gerekmektedir. Bu nedenle, kanundaki suçlar sporda düzensizliğe ve sporda şiddete ilişkin suçlar olarak sınıflandırılmıştır. Bu kapsamda, ikinci bölümde sporda düzensizlikle ilgili olan suçlar ele alınmış, son bölümde ise sporda şiddete ilişkin suçlar incelenmiştir. Sporda düzensizliğe ilişkin suçlar olan“şike suçu”,“teşvik primi suçu”,“spor alanına usulsüz seyirci girişi ile ilgili suçlar”,“yasak alanlara girme suçu”ve“seyirden yasaklanan kişinin kolluk birimine başvurmaması suçu”ikinci bölümde; sporda şiddetle ilgili olan“spor alanlarına yasak madde sokma ve müsabaka düzenini bozma suçları”,“tehdit veya hakaret içeren tezahüratta bulunma ve toplum kesimlerini aşağılama suçları”ve“spor alanlarında taşkınlık yapılması ve tesislere zarar verilmesine yönelik suçlar”ise son bölümde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, some regulations have been made in order to take the necessary precautions about disorder and violence in sports. Here, we tried to review the current situation in our country in terms of disorder and violence in sport by making necessary determinations and evaluations in this study. In this context, the subject of the study has been determined as“Disorder and Violence in Sports in Turkish Penal Law ”. This study involves three chapters:“Conceptual and Legal Framework in terms of Disorder and Violence in Sports ”,“Crimes Related to Disorder in Sports Regulated by Law No. 6222”and“Crimes Related to Violence in Sports Regulated by Law No. 6222”In the first chapter, the concepts of disorder and violence in sports are explained and the historical development of disorder and violence in sport is mentioned. Factors causing disorder and violence in sports are also being discussed. In addition, national and international legal regulations on disorder and violence in sports were included. Many crimes have been regulated by Law No. 6222. The crimes should be examined in detail due to the importance of match-fixing and incentive premium crimes. Therefore, the crimes in the Law are classified as crimes related to disorder in sports and violence in sports. In this context, crimes related to disorder in sports are discussed in the second part and crimes related to violence in sports are examined in the last part. Crimes related to disorder in sports are“crime of match-fixing”,“crime of incentive premium”,“crimes about illegal entrance to the sports field”,“crime of entrance to forbidden area”,“crime of refusing to comply to police force after being banned from watching a contest”in the second section; crimes related to violence in sports are“crime of introducing prohibited substances into sports fields and disruption of the contest, ”crimes of cheering that involve threat or libel and indignity to some part of society“ and ”crime of invading sports fields and damage to facilities" were explained in the last chapter.