Dinin dış politikaya etkisi: İran'ın Suriye politikası
The effect of religion on foreign policy: Iran's Syrian policy
- Tez No: 587471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAHAN BİROL KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Uluslararası İlişkiler, Religion, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
2000'li yılların ardından“dinin dış politikaya etkisi”uluslararası ilişkilerde tartışılan bir konu hâline gelmiştir. Özellikle klasik realizm teoride dine yer açmaktadır. Dolayısıyla bu alanda yapılan bazı çalışmalarda dinin dış politikaya hangi yönlerden etki ettiği incelenmiştir. Dinin, meşruiyet aracı, dünya görüşü, devlet dışı dinî aktörler ve bölgesel dinî meseleler bakımından dış politikaya etki edebileceği ortaya koyulmuştur. 2011 yılında başlayan Suriye savaşı ve bu savaşın en önemli aktörlerinden biri olan İran bu konuda önemli bir örnek teşkil etmektedir. İran, Orta Doğu'da bir Şii hilâli/ekseni oluşturmuştur. Suriye de bu Şii hilâlinin en önemli unsurlarından biridir. Dolayısla İran, mezhep bağı üzerinden ilişki kurduğu Suriye'ye iç savaş başladıktan sonra siyasî, askerî ve ekonomik destek vermiştir. İran'ın özellikle dünyanın çeşitli bölgelerinden Şii milisleri ortak bir ideolojik zeminde buluşturarak savaştırması,“Şii Hilâli”nin parçalanmasını önlemek adına mezhep merkezli politika sürdürmesi bu bağlamda değerlendirilmesi gereken bir konudur.
Özet (Çeviri)
After the 2000s, the effect of religion on foreign policy became a subject of debate in international relations. Especially classical realism theory takes religion into account. Therefore, in many studies conducted in this field have examined how religion influences foreign policy. It has been demonstrated that religion can influence foreign policy in terms of legitimacy, worldview, non-governmental religious actors and regional religious issues. The Syrian War, which started in 2011 and Iran, one of the most important actors of this war, is an important example. Iran has formed a Shiite crescent in the Middle East. Syria is also one of the most important elements of this Shiite crescent. Therefore, Iran has been giving political, military and economic support to Syria after the civil war started through the sectarian connection. It is an issue that needs to be evaluated in this context that Iran brings together Shiite militias from various regions of the world on a common ideological ground and maintains a sectarian centered policy in order to prevent the disintegration of the“Shiite Crescent”.