Seçilmiş makro ekonomik göstergeler ile suç oranı arasındaki ilişkilerin ekonometrik analizi: 1990-2018 Türkiye örneği
Econometrics analysis of the relationship between selected macroeconomic indicators and crime rates: The example of Turkey 1990-2018
- Tez No: 587520
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA YAKICI AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmanın amacı enflasyon oranı, işsizlik oranı ve büyüme oranı ile suç oranı arasındaki nedensellik ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmada kullanılan veriler 1990-2018 dönemine ait yıllık veriler olup, Eviews 10 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin ekonometrik analiz ilk aşamasında serilerin durağanlık varsayımına uygun olup olmadıklarına dair yapısal kırılmalı Zivot-Andrews birim kök testi sonuçları incelenmiştir. Serilerin tümünün düzey halinde durağanlığının mevcudiyeti Granger nedensellik analizi yapılmasına olanak sağlamaktadır. Sonraki aşamada suç oranı serisi ile büyüme oranı, enflasyon oranı ve işsizlik oranı serileri arasındaki nedensellik ilişkileri Granger nedensellik analizi ile araştırılmıştır. Analiz sonuçları, belirlenen dönemde suç oranı ile enflasyon oranı arasında ve büyüme oranı arasında nedensellik ilişkisi olmadığını fakat suç oranı ile işsizlik oranı arasında tek yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğu bu ilişkinin yönünün ise suç oranından işsizlik oranına doğru olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to investigate the relationship between inflation rate, unemployment rate and GDP with crime rate. The variables of the research is yearly data between 1990 and 2018; Eviews 10 packet program was used while analyzing data. At the first stage of the research Zivot-Andrews unit core test results were investigated, later; Granger causality analysis was done and it was found that there wasn't a relationship among crime rate and inflation rate, development rate but there was a relationship among crime rate and unemployment rate. The result is that rise of crime rate causes rise of unemployment rate.