An investigation on the Turkish science teachers' views related to education for sustainable development
Fen bilimleri öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınma için eğitim ile ilgili görüşlerine ilişkin bir inceleme
- Tez No: 587521
- Danışmanlar: PROF. DR. GAYE TEKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, fen bilimleri öğretmenlerinin Sürdürülebilir Kalkınma'nın anlamı ile ilgili ve Türk Fen Bilimleri Ders Programı'nın Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim içeriği ve uygulamaları ile ilgili görüşlerini incelemektir. Çalışma, Mart 2016'da Ankara'nın Mamak ilçesinde çalışan 27 ilköğretim fen bilimleri öğretmeni ile yürütülmüştür. Veriler, fen bilimleri öğretmenleri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Çalışma, öğretmenlerin Sürdürülebilir Kalkınma ve Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim hakkındaki görüşlerini ve öğretmenlerin Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim ile ilgili öneri ve fen derslerindeki uygulamalarını içermektedir. Bu çalışmanın sonucu, fen bilimleri öğretmenlerinin Sürdürülebilir Kalkınma kavramının içeriği hakkında bir görüşe sahip olduğunu göstermiştir. Ancak, çalışma fen bilimleri öğretmenlerinin Sürdürülebilir Kalkınma ve Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim hakkında hizmet içi eğitimlerle desteklenmeleri gerektiğini göstermiştir. Etkili bir“Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim”için fen bilimleri öğretmenlerinin üniversite eğitimine de önem verilmesi gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca, araştırmadaki öğretmenlerin, SKE'nin fen bilgisi müfredatında yer alması konusundaki görüşleri genel olarak olumludur. Bununla birlikte, öğretmenler fen bilimleri dersinin yoğun içeriği nedeniyle, SKE için ek bir seçmeli ders olması gerektiğini ya da disiplinlerarası bir konu olarak diğer derslerle bütünleştirilmesi gerektiğini belirmişlerdir. Sonuç olarak, bu çalışma sürdürülebilir bir gelecek için fen eğitiminde SKE'nin gelişimine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to explore Turkish science teachers' views on the meaning of SD and the ESD content of Turkish Science Curriculum in terms of the program content and the implementations. The study was conducted 27 middle school science teachers working in Mamak district of Ankara in March 2016. The data was gathered through semi-structured interviews with middle school science teachers. The study comprised of teachers' views on SD and ESD, and teachers' suggestions and practices about ESD in science lessons. The result of the present study showed that science teachers have a view on the content of the concept of SD. However, the study showed that science teachers need to be supported by in-service training on SD and ESD. It has been stated that it should also pay attention to university education of science teachers for an effective ESD. In addition, the teachers' views on the inclusion of ESD in the science curriculum were generally positive. Due to the intense content of the science course, teachers stated that there should be an additional elective course for ESD or that it should be integrated with other courses as an interdisciplinary subject. In conclusion, this study aims to make contributions to development of ESD in science education for a sustainable future.