Siverek halk hekimliği uygulamaları
Folk medicine applications of Siverek
  1. Tez No: 587564
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL KÖPRÜDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
“Siverek Halk Hekimliği Uygulamaları”adlı tez çalışması, alan araştırmasının yapıldığı bölgede günümüzde uygulanmakta olan tedavi, yöntem ve süreçleri bölgenin değer ve tutumları çerçevesinde ele alınarak hazırlanmıştır. Siverek ilçe merkezi ve köylerinde halk kültürünün önemli bir unsuru haline gelmiş olan halk hekimliği, derlenip tahlil edildikten sonra sentezlenerek sunulmuştur. Siverek (İlçe) halk hekimliğine dair inanç ve uygulamalardan meydana gelen çalışmada, yörenin kültür değerlerinden yola çıkarak halk hekimliğinde hastalıklara karşı uygulanan tedavi ve yöntem bilgileri elde edilmiştir. Elde edilen bilgiler kaynak kişi ve hastalıklara karşı kullanılmış olan tedavi, yöntem ve süreçleri tezin içerisinde yer almaktadır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın yapıldığı bölge hakkında bilgiler, ikinci bölümde halk hekimliği kavramının tanımı, tarihsel gelişim ve değişimi, toplum içerisindeki yeri, inceleme alanları ve ilgili terimlere üçüncü bölümde ise halk hekimliğine dair bölgede uygulanan hastalık ve tedavilerine yer verilmiştir. Bu çalışma, alan araştırması yöntemlerinden biri olan görüşme tekniği ile ortaya konmuştur. Görüşmelerde ses kayıt cihazı, kamera ve kaynak kişiye yöneltilecek olan sorular önceden hazırlanmıştır. Tez çalışmasının sonucunda ise Siverek halk kültüründe sözlü kaynaklarla günümüze kadar süregelmiş olan halk hekimliği verileri bir araya getirilmiştir. Bu veriler ışığında Anadolu halk kültürünün devamlılık niteliğinin ön plana çıktığı açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an in-depth exploration of the folk medicine treatments, methods considering the value and the attitude of the area towards it. Folk medicine, which has become an important element of folk culture in the county town of Siverek and in villages, has been presented through an in-depth analysis and synthesis. The study which considers folk medicine applications regarding the customs beliefs and folk culture of the area obtain information about the applications of treatments and the process of treatments regarding the culture of Siverek. This thesis includes three chapters; the first chapter presents the detailed information about the area where the study was conducted, the second chapter presents the definition of folk medicine, historical background of folk medicine, its developments over the years, where it stands among the society, area of investigation within the literature, and the terminology about it, the third chapter presents the applications and treatments of folk medicine that applied in the area. This study was carried out by interview technique which is one of the compilation methods. In the interviews, the audio recorder, the camera and the questions to be directed to the source person are prepared in advance. The gathered data collected through structured interviews with the people who lived in the center and villages of Siverek. The interviews also recorded by the researcher and then transcribed. The gathered data also supported through the oral culture treatments of folk medicine culture among the people of the area. The findings revealed that the continuity of Anatolian Folk Culture has become prominent.