Siverek'te tasavvufî şahsiyetler
Sufi personalities in Siverek
- Tez No: 991575
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa'nın köklü bir tasavvuf geleneğine sahip olan Siverek ilçesinde halkın gönlünde yer etmiş mutasavvıf şahsiyetleri ve bu şahsiyetlerin etrafında oluşan tarikat, tekke, türbe ve menkıbe kültürünü inceledik. Bu tez çalışması kapsamında, Siverek'in tarihî ve kültürel dokusu içinde önemli yer tutan Koç Baba (ö. 1587), Kemal Hoca Efendi (ö. 1874), Seyyid Hüseyin (ö. 1894), Hacı Yusuf Sami Efendi (ö. 1932), Şeyh Muhammed Lütfü Efendi (ö. 1956), Keko Mehmet Ali (ö. 1975) gibi zatların hayatlarını, tasavvufî yönlerini ve halk arasında anlatılagelen menkıbelerini merkeze alarak bölgedeki tasavvuf geleneğinin halk üzerindeki etkisini ortaya koymaya çalıştık. Bu araştırmamızda ayrıca bu şahsiyetlerin sosyal, dinî ve kültürel etkilerini araştırdık; halkın türbe ziyaretini, rüya anlatılarını ve olağanüstü hadiselere dair anlatılarla güçlü bir halk inancı ve bağlılık geleneğini gözler önüne sermeye çalıştık. Gerçekleştirilen saha çalışmalarının yanında geniş bir literatür taraması da yaparak Siverek'teki tasavvuf kültürünün oluşumunu gün yüzüne çıkarmaya gayret ettik. Bu bağlamda Siverek'teki tasavvufî yapının İslâmî değerler, halk inançları ve tarihsel kimlik inşâsı açısından önemli bir yere sahip olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
This study examines the Sufi figures who have a place in the hearts of the people in Siverek district of Şanlıurfa, which has a deep-rooted Sufi tradition, and the culture of orders, lodges, shrines and anecdotes that have formed around these figures. Within the scope of this thesis, the lives, mystical aspects and anecdotes told among the people of Koç Baba (d. 1587), Kemal Hoca Efendi (d. 1874), Seyyid Hüseyin (d. 1894), Hacı Yusuf Sami Efendi (d. 1932), Şeyh Muhammed Lütfü Efendi (d. 1956), Keko Mehmet Ali (d. 1975) who hold an important place in the historical and cultural texture of Siverek, are taken as the center and the impact of the Sufi tradition on the people in the region is revealed. The study also examines the social, religious and cultural effects of these figures; a strong tradition of folk belief and devotion has been revealed through the people's visits to shrines, dream narratives and narratives of extraordinary events. In addition to the field studies, an extensive literature review has also been conducted to reveal the formation of the Sufi culture in Siverek. In this context, it has been emphasized that the Sufi structure in Siverek has an important place in terms of Islamic values, folk beliefs and the construction of historical identity.