İbrahim Yıldırım'ın hikâyeleri ve romanlarının biçim açısından incelenmesi
The study of İbrahim Yildirim's stories and novels in terms of form
  1. Tez No: 587582
  2. Yazar: KEREM SAYGINER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışma İbrahim Yıldırım'ın yazdığı bütün öykü ve romanlarının detaylı incelemesini içermektedir. Yazarın sanat anlayışını ortaya koymak adına yapılan çalışma, yazarın bütün eserlerinin incelenmesi bakımından önem taşımaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde 1980 dönemi Türk romanı hakkında bilgilere yer verilmiş; 1980 askerî darbesinin Türk toplumu ve Türk romanına olan etkisi incelenmiştir. İlk bölümünde yazarın hayatı, sanatı ve eserleri konusuna değinilmiştir. Daha sonra ise yazarın sanat anlayışı Öykü ve roman olarak ikiye bölünerek açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde de yazarın Öykü ve romanlarındaki materyal ve teknik unsurlar ayrı ayrı ele alınmıştır. Günümüz romancıları arasında popüler bir yer edinen İbrahim Yıldırım'ın tüm öykü ve romanlarını incelenmesinin edebiyat dünyamıza da önemli bir katkı sunacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
This study includes a detailed examination of all the stories and novels written by İbrahim Yıldırım. The study carried out in order to reveal the author's understanding of art is important in terms of examining all the works of the author. In the introduction part of the study, information about 1980s Turkish novel is given; The effect of 1980 military coup on Turkish society and Turkish novel is examined. In the first part, the life, art and works of the author are mentioned. Then, the author's understanding of art was divided into two as story and novel. In the third and fourth chapters, the material and technical elements in the stories and novels of the author are discussed separately. We believe that examining all the stories and novels of İbrahim Yıldırım, who has gained a popular place among contemporary novelists, will also make an important contribution to our literary world.