Sarı Abdullah Efendi'nin Süleymaniye Kütüphanesi Hacı Mahmud Efendi 3637 numarada kayıtlı manzum ve mensur eserleri (Transkripsiyonlu metin-inceleme)
Poetics and proses of Mr. Sari Abdullah Efendi registered at number of 3637 at Haci Mahmud section Suleymaniye Library (Text analysis with transcription)
- Tez No: 587607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN ÇORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Elinizdeki çalışma, Süleymaniye Kütüphanesi Hacı Mahmud Efendi 3637 numarada kayıtlı, Sarı Abdullah Efendi'ye ait Dîvân ve Vâridât isimli eserlerin transkripsiyonlu metinlerini ve incelemelerini ihtivâ etmektedir. Dîvân, Sarı Abdullah Efendi'nin bizzat kaleme aldığı şiirlerden oluşan bir eserdir. Vâridât ise, orijinal bir eser değildir. Her ne kadar Sarı Abdullah Efendi bu mensur metni Vâridât olarak isimlendirmiş ise de eser aslında Kocaelili Şeyhzâde Muhyiddin Muhammed Efendi'ye (ö. 950/1543) atfedilen Noktatü'l-Beyân isimli eserdir. Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmamızın amacını, yöntemini ve önemini anlattık. İlk bölümde Sarı Abdullah Efendi'nin hayatı, eserleri ve Sarı Abdullah Efendi'den etkilenen şahsiyetler hakkında bilgi verdik. İkinci bölümde, üzerinde çalıştığımız yazmanın özelliklerinden ve metin yazımında takip ettiğimiz yöntem ve tekniklerden bahsettik. Üçüncü ve son bölümümüzde ise, Türkiye Türkolojisi'nde genel kabul gören çeviri yazı sistemi ile elimizdeki metinlerin transkripsiyonları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation includes the texts and examinations prepared on transcription basis of literal work of Dîvân and Vâridât written by Mr. Sari Abdullah Efendi. Dîvân is a literal work consists of peotries penned by personally Mr. Sari Abdullah Efendi. As for Vâridât which was referred to Kocaelili Seyhzâde Muhyiddin Muhammed Efendi (d.d. 950/1543); it is a prose by the name of Noktatu'l-Beyân. This dissertation consists of three main chapter. In the introductory chapter, we explained the object, method and significance of our research. In the beginning we provided information about the biography, literal works of Mr. Sari Abdullah Efendi as well as the persons who were impressed by Mr. Sari Abdullah Efendi and finally poets with Abdî pen name. Following that in the second chapter, we mentioned the characteristics of manuscript and which way and technic we followed in the transcription. In the third and last chapter, widely approved transcription system in Turkish Turcology and the transcription of the text what we have had have been executed.