Ratlarda deneysel akut karaciğer yetmezliğinin fötal hepatoselüler transplantasyonla tedavisinin histomorfolojik değerlendirilmesi
In rats histomorphologicaly evaluation of hepatocellular transplantation in experimental acute liver failure
- Tez No: 58763
- Danışmanlar: PROF.DR. REFİK SOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son dönem karaciğer hastalıkları ve özellikle de akut karaciğer yetmezliği, hala; yüksek mortalite ve morbidite ile seyreden klinik bir tablodur. OKT, bu durumda en seçkin tedavi olarak görülse de; yüksek maliyeti, cerrahi prosedürlerinin karmaşıklığı, ömür boyu immunsupresyonu zorunlu kılması yanısıra giderek artan donör sıkıntısı nedeniyle sınırlı kalmaktadır. Biyoyapay karaciğer destek sistemleri de yeni yeni geHştirilmektedir. Geri dönüşümsüz kritik noktadan evvel sağlanacak metabolik desteğin, sağkalımda büyük kazançlar getireceğinden hareketle yeni metodlar geliştirilmeye çalışılmaktadır. Araştırmalar, karaciğer hücre nakli şeklinde yapılacak bir köprü transplantasyonla; hastaların karaciğerlerinin rejenerasyonuna imkan tanınarak; prognozda önemli gelişmeler olabileceğini göstermektedir. Bu nakil prosedürlerinde herhangi bir red olayı olmayacağından immunsupresyon gerekliliği de ortadan kalkacaktır. Fötal hücrelerle yapılan HTX'in ilave bazı avantajlara sahip olduğu da bilinmektedir. Bu araştırmada, fötal karaciğer mekanik teknik yoluyla aynştırılıp, adult sıçanlara dalak parankimi yoluyla allogreftik olarak nakledilmiştir. Sonuçlar deneysel olarak oluşturulmuş cerrahi akut karaciğer yetmezliği modelinde metabolik destek sağlandığı ve mortalite oranlarının düşürüldüğü modifiye- klinik, biyokimyasal ve histo-morfolojik olarak göstermiştir. HTX'in, deneysel karaciğer yetmezliğinden 4 ay önce yapılması hepatositlere yeterli bir organizasyon ve dalak ortamında fonksiyonel olmalarım sağlar. Çahşmalanmızda deney ve kontrol gruplarında herhangi bir red olayına rastlanılmamıştır. Grubumuz, prosedürün standartize edilmesi için birçok pilot çalışma gerçekleştirmiştir. Bu çalışmanın yurdumuzda yapılan bu tür çalışmaların ilklerinden birisi olması önemlidir.
Özet (Çeviri)
In the end stage liver diseases and especially acut liver failure has a high mortality and morbidity ratio currently. OKT, is considered as the best therapy in this state. But, that; it has a high cost, complex surgical procedures, it needs extensive immun supression and it is difficult to find a suitable donors. Bioartificial liver support systems, are in development ages. It is considered that if a suitable metabolic support can be achieved before the critical irreverzible lavel; the survi, will get long. According to experimental results, a hepatocyte transplantation (as a bridge theraphy), can give the liver an opportinity to regenerate; which can give an important improvement in prognozis. In this technic, there is no rejection problem. So we don't need any immunosupressive procedure. This advantage is a property of fetal cells. In this study, fetal liver was dissociated by mechanical technic and transplanted to adult (allogreftic) by intrasplenic route. Our results, show that; we were able to give metabolic support, lower the mortality rate in experimental induced surgical acute liver insufficiancy, by modified clinical, biochemical and histomorphological criters. When HTX, is made four months before, surgical experimental liver failure; hepatocytes gain enought for their organization and functional state inside the spleen environment. In our experiment we didn't observed ony rejection reaxion neither in the experiment nor the control group. Our group made a lot of pilot work to standartize.this procedure. We are the frontieres of such kind of work in our country. 58