Sıçan sindirim kanalının ontogenezisi ve gastrin hücreleri
The Ontogenesis of rat gastrointestinal tract and gastrin cells
  1. Tez No: 58764
  2. Yazar: HÜLYA ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİM ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı sindirim kanalına ait farklı bölgelerin gelişimi sırasında gösterdikleri değişimleri ve gastrin hücrelerinin dağılımını göstermektir. Bu çalışma gebeliğin 14, 16, 18, ve 20. günlerindeki fetuslardan, yenidoğandan ve doğum sonrası 2, 4, 5, 8, 11, 15, 20 ve 30. günlerdeki yavru sıçanlardan elde edilen sindirim kanalı bölümlerinin ışık mikroskobu düzeyinde incelenmesiyle gerçekleştirilmiştir. Fetal 14 ve 16. günlerdeki mide mukozası kübik ve prizmatik hücrelerden oluşan epitelden ibarettir. İnce bağırsak ve kolon arasında yapısal bir farklılık yoktur ve 2-3 sıralı kübik epitel hücreleri içermektedir. Sirküler kas tabakası seçilebilmektedir. Fetal 18. günde mide pilorunda ve duodenumda gastrin hücreleri gözlenmiştir. Mide bez bölgesinde mukozada, epitelyal invajinasyonlar görülmüştür. İnce bağırsakta villuslar tek katlı prizmatik epitele sahiptir ve goblet hücreleri içermektedir. Kolonda villus benzeri yapılar mevcuttur.Fetal 20. günde mide bezleri gelişmiştir ve parietal hücreler ayırt edilmektedir. Mide bezlerindeki parietal ve gastrin hücreleri yaşa bağlı olarak artış göstermiştir. Gastrin hücreleri özellikle sütten kesildikten sonra belirgin bir artış göstermiştir. İnce bağırsağın villuslarının uzunluğu ve kriptalanmn derinliği yaş ile artmıştır. Villuslar erişkindeki genel özelliklerini doğum sonrası 15. günde kazanmıştır. Kolonda gözlenen villus benzeri yapılar, doğum sonrası 1 1. günde kaybolarak yerini basit tübüler bezlere bırakmıştır. İnce bağırsak ve kolondaki goblet hücrelerinin sayısı yaşa bağlı olarak artmıştır. Sonuç olarak, sindirim kanalının morfolojisi, artan yaş ile değişim göstermiştir. Doğuma yakın dönemden itibaren sindirim kanalının bölümlerindeki farklılıklar ayırt edilebilmekte ve hücresel farklılaşmalar seçilebilmektedir. Yaş ve beslenmeye geçiş, sindirim kanalı mukozasının karakteristik özelliklerim kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the changes which different parts of gastrointestinal tract go through during their development, and the distribution of gastrin cells. This study was conducted by investigating in light microscopy the parts of gastrointestinal tract which were obtained from the fetuses in the 14th, 16th, 18th and 20th days of gestation, and the parts of gastrointestinal tract obtained from the newborn rats, infant rats in the 2nd, 4th, 5th, 8th, 1 1th, 15th, 20th and 30th days of postnatal period. Gastric mucosa in the prenatal 14th and 16th days consists of epithelial formed by cuboidal and prismatic cells. There is no structural difference between small intestine and colon, and includes 2-3 successive cuboidal epithelial cells. Circular muscle layer can be observed. In the prenatal 18th day, gastrin cells were observed in stomach pylor and duodenum. In gastric gland, epithelial invaginations were observed in mucosa. In small intestines, villi have a single layer of prismatic cells and includes goblet cells. There are villi-like structures in colon. In the prenatal 20th day, gastric gland developed and parietal cells can be discriminated. Parietal and gastrin cells in the gastric gland have increased according to age. Gastrin cells showed an considerable increase after weaning.The length of villi and the depth of crypts of small intestine increased with age. Villi have gained their general characteristics of adults in the postnatal 1 5th days. The villi-like structures which were observed in colon disappeared in postnatal 1 1th day and were replaced by simple tubular glands. The number of goblet cells in small intestine and colon increased in line with age. The sum up, the morphology of gastrointestinal tract changed in line with increasing age. The differences in the parts of digestive tract can be observed after the period close to birth and cellular differentiations can be identified. Age and normal diet provided the characteristics of mucosa of digestive tract.