Avrupa Birliğinin göç sorunu ve Türkiye ile ilişkilerinde sınır güvenliği
The migration problem of the European Union and bordersecurity relations with Turkey
  1. Tez No: 587648
  2. Yazar: SİBEL IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnsanlık tarihi aynı zamanda göçün de tarihidir. Bu bağlamda, tarihin en erken dönemlerinden beri insan toplulukları doğal afetler, kıtlık, zulüm, baskı, yoksulluk vb. çeşitli sebeplerle bulundukları yeri terk etmek ve başka topraklarda yaşamak zorunda kalmışlardır. Ancak, bu dönemlerde göç, daha doğal ve kendiliğinden bir süreç olarak görülürken, 15. yüzyıldan itibaren tarihte o güne kadar görülmedik bir hıza ve kitleselliğe kavuşmuştur. Bu tarihten sonra üç yüzyıl süreyle, sömürgecilik büyük bir köle transferine girişmiş ve böylece, Amerika ve Avrupa'nın demografik yapıları şekillenmiştir. Bu bağlamda, bir diğer önemli faktör ise sanayileşmedir. Sanayileşmeyle birlikte göçe neden olan sebepler çeşitlenmiştir. Ekonomik ihtiyaçlar, işgücü ihtiyacının karşılanması, siyasi istikrarsızlık ortamları, ulus devlet çağındaki baskıcı rejimler, savaşlar bu yeni dönemin göç oluşturan yeni sebepleri olmuştur. Bu çalışmanın amacı; Avrupa Birliğinin göç sorunu ve geliştirdiği politikaların Türkiye ile ilişkilerinde sınır güvenliğinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda; göç kavramı, göçün nedenleri, Avrupa Birliğinin göçmenler için hedef ülke olma nedenleri, Avrupa Birliğinin göç politikaları, Türkiye ile ilişkilerinde sınır güvenliği ile ilgili literatür incelenmiştir. Sonuç olarak göç gerçekleşen ülkeler arasında ve transit ülke konumunda olan ülkeler için çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. Göçün neden olduğu sorunların önlenmesi için uluslararası işbirliğinin yapılması, yapılan işbirliklerinin geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this context, since the earliest periods of history, human communities have suffered from natural disasters, famine, oppression, oppression, poverty. They have had to abandon their place for various reasons and to live in other lands. However, during these periods immigration has been seen as a more natural and spontaneous process, but since the 15th century, it has attained an unprecedented speed and mass. For three centuries after this date, colonialism has embarked on the transfer of a great slave, thus demographic structures of America and Europe have been shaped. Another important factor in this context is industrialization. With industrialization, the reasons that caused the earthquake were diversified. Economic needs, meeting the need for labor, environments of political instability, repressive regimes in the age of nation state, wars are new causes of migration in this new period. The aim of this study; the European Union's immigration policy has been identified and developed as the study of border security in relations with Turkey. In this context; The concept of migration, the causes of migration, why be a target country for immigrants to the European Union, the European Union's immigration policies have been reviewed literature related to border security in relations with Turkey. As a result, there are various problems between the countries that have migrated and the countries that are in transit. International cooperation in order to prevent problems caused by migration. It was concluded that the collaborations made should be improved.