Dondurulmuş boğa spermasının saklanması: Depolamada sıvı nitrojene bir alternatif olarak -152ºc ultra dondurucuların kullanımının araştırılması
Storage of frozen bull semen: Use of ultra-freezers of _152°c as A viable alternative to liquid nitrogen in storing
- Tez No: 587745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BORGA TIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı, dondurulmuş spermanın -152 ° C derin dondurucuda sıvı azot içinde depolanmasının geleneksel yöntemlerde kullanılan depolama yöntemine alternatif bir çözüm olup olmayacağının araştırılmasıdır. Farklı günlerde iki boğadan toplam 80 payet toplandı. Aynı günde toplanan spermalar iki farklı gruba ayrıldı. Çalışmanın deney grubu bir hafta boyunca -152 ° C'de saklanan spermadan ve kontrol grubu da geleneksel şekilde -196 ° C'de saklanmış spermalardan oluşturuldu. Deney süresinin sonunda donmuş sperma, 30 saniye boyunca 37 ° C buhar banyosunda -196 ° C ve -152 ° C sıcaklık derecelerinde çözdürüldü. Sonra CASA sistemi kullanılarak spermanın hareketsel parametreleri ve morfolojik özelikleri incelendi. CASA sistemi kullanılarak yapılan değerlendirmenin sonucunda, -196 ° C'de dondurulmuş ve saklanmış spermanın hareketi ve ilerleme hareketi (%69.66, %37.61) -152 ° C'de (% 54.54,% 28.72) depolanan değerlerden daha yüksek bulundu (p 0.05). Anormal sperma oranı göz önüne alındığında, sıvı nitrojende depolanan sperm için % 32 ve -152°C'de buzdolabında saklanan spermanın %45 olduğu saptandı. Sperma değerlendirilmesinden sonra alınan verilerin istatistiksel analizi sonucunda, -152°C derin dondurucuda depolanan spermaların çözüm sonu spermatolojik parametrelerinin kabul edilebilir aralıklarda olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to control if storing frozen semen in liquid nitrogen in a frozen freezer in -152 °C is an alternative solution to storing with conventional methods. 80 samples were collected from two bulls in different dates. Semen collected in the same day were separated into two different groups. Experimental group of the study was composed of semen kept in -152 °C for one week and the control group was composed of semen preserved in -196 °C in conventional methods. At the end of the experiment period, the frozen semen were thawed in 37 °C steam bath from -152 °C and -196 °C. Afterwards CASA system was used to examine sperm parameters. (Motility parameters, Morphology parameters). In the end of the evaluation made by CASA, the values of movement and advancement movement of sperm frozen and kept in -196 °C were (%69.66, %37.61) and higher than the values of samples stored in -152 °C (% 54.54,% 28.72), (P 0.05). When the abnormal sperm ratio is taken into consideration, for the sperm kept in liquid nitrogen it was 32% and for the sperm kept in -152 °C in freezer was 45% of the sperm liquid. As a result of the statistical analysis of the data obtained after the sperm evaluation, it is observed that after the melting of the ice, the sperm kept in -152 centigrade degrees had lower kinetic (movement) values than the sperm kept in -196 centigrade degrees. Besides, the data obtained from this research revealed that the sperm kept in -152 °C is above international normospermic levels.