Brexit süreci'nin Türkiye'de bürokratik ve siyasal düzlemde algılanışı
The perception of Brexit process at the bureaucratic and political levels in Turkey
- Tez No: 587824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ÖZKARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın ilk iki bölümünde Birleşik Krallığın 1973 yılında AET'ye katılımından sonraki süreçte, bu toplulukla ve sonrasında Avrupa Birliği ile olan sıkıntılı ilişkilerinin nedenleri incelenmeye çalışılmıştır. Bu incelemenin sağlıklı olabilmesi için geçmişte yaşanmış Avrupa'daki bütünleşme hareketlerine, bu kıtada yaratılmaya çalışılan uyum ve dengenin sağlanması için yapılan girişimler incelenmiştir. Brexit'in, Birleşik Krallığın Topluluğa üye olmasından günümüze kadar süren bir süreç olduğu ve bu süreç sonunda Birleşik Krallığın AB'den ayrılması gündeme geldiğinde, ülkemiz kamuoyunun vermiş olduğu tepkiler ölçülmeye çalışılmıştır. Brexitin anlaşmalı ya da anlaşmasız olarak iki şekilde gerçekleşme durumu olduğu ve bu durumların sonuçlarında, ülkemiz ekonomik, siyasi, diplomatik vb konularda her türlü etkilenecektir. Brexitin yaratacağı bu etkiler, Türkiye kamuoyunda medya kuruluşları, akademik dergiler, siyasi partiler, siyasiler vb. tarafından yapılan açıklamalar göz önünde tutularak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first two chapters of this study, the reasons of the distressed relations with this community then with European Union after participating of the United Kingdom to“AET”in 1973 are aimed to investigate. The integration movements in Europe and attempts to achieve the harmony and balance that are tried to be created on the continent were investigated to provide this investigation to be healty. Brexit is thought to be a process that has continued since the United Kingdom became a member of the community. Turkey's reaction has been aimed to be measured about the seperation of United Kingdom from Europe Union at the end of this process. It is thought that Brexit can be realized in two ways with or without agreement and as a result of these situations, our country will be affected by all kinds of economic, political, diplomatic, etc. issues. The effects that Brexit will create the explanations made by Turkey media organizations, academic journals, political parties, politicians and so on have been evaluated..