Isospin vialation in baryons and the Ec++-Ec0 MASS difference
Baryonlarda isospin bozulmaları ve Ec++-Ec0 kütle farkı
- Tez No: 23562
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
oz BARYONLARDA ISOSPIN BOZULMALARI VE E++ - Eg. KÜTLE FARKI Barakat, Thabit Abdullfattah Doktora Tezi, Fizik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Cengiz Yalçın Eylül 1992, 51 sayfa. Spinleri | ve | olan baryonlarm EMMD kütle farkları quark mod eli ve Gaussien dalga fonksiyonları kullanılarak incelenmiştir. Fermi-Breit etk- ileşmesindeki tek foton ve tek gluon değiştokuşunu gösteren terimlerin beklenen değerleri hesap edilmiştir. Baryon içindeki quarklar arası uzaklık üç parçacık Schrödinger denkleminin bir çözümü olarak bulunmuştur. Oktet ve Decuplet baryonlarm kütle farkları, quarklar arası uzaklığın farklı olması durumnda açıklanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Küçük kütle farkı Sm = (m,d - mu) = 2.31MeV olarak alındığında isomultiplet kütle farkları deney ile uyum içindedirler. Charm quarkm bulunduğu baryonlardan sadece E++ - E°=2.5±lMeV kütle farkı ölçülmüştür. Quark kütlelerinin farklı alınmasından kaynaklanan etk iler gözönü almrak, E++ - E° kütle farkı 2.5 MeV olarak bulunmuştur. Anahtar kelimeler : isomultiplet kütle farkları, constituent-quark modeli, Fermi- Breit etkileşmeleri, iç-quark mesafeleri, Charm grubu. Bilim dalı sayısal kodu : 404.04.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ISOSPIN VIOLATION IN BARYONS AND THE E£+ - YPC MASS DIFFERENCE Barakat, Thabit Abdullfattah Ph. D. in Physics Supervisor: Prof. Dr. Cengiz Yalçın September 1992, 51 pages. Isomultiplet-mass differences of \ and | baryons are studied in the constituent-quark model with Gaussian wave functions. The Fermi-Breit inter actions for one photon exchange and one gluon exchange terms are calculated. We determine quark distances in baryons on the basis of solutions of three-body Schrödinger equation with harmonic oscillators potential. We find that the mass differences of octet and decuplet baryons can be explained well if we introduce dif ferent interquark distances. A good fit to the observed baryon isomultiplet-mass differences can be seen to emerge when we assign the intrinsic mass difference between down and up quarks a value 8m - (rrid - rnu) = 2.31MeV. In the charmed sector,only the E++.- E° mass difference has recently been measured. By including the distortion effects for unequal quark masses in the interquark distances, the mass difference of E++ - E° is predicted to be 2.5 MeV,in good agreement with a recent measurement 2.5±1.0 MeV [1]. Keywords : isomultiplet-mass differences, constituent-quark model, Fermi-Breit interact ions, inter quark distances, charmed sector. Science Code : 404.04.01 111