Bahri Memlukler zamanında Memluk-Altın Orda münasebetleri (1250-1382)
Mamluk-Golden Horde relations in the Bahri Mamluk period (1250-1382)
- Tez No: 587843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
XIII. yüzyılda İslam dünyası bir taraftan Haçlı diğer taraftan da Moğol saldırıları ile karşı karşıya kalmıştır. Bu yüzyılda Mısır ve Suriye'de Memlukler, Karadeniz'in kuzeyinde Doğu Avrupa'nın tamamına yakın kısmında bir Moğol ulusu olan Altın Orda Devleti, İran'da yine bir Moğol ulusu olan İlhanlı Devleti kuruldu. Anadolu'da Moğollara tabi Selçuklu Devleti, İstanbul ve boğazlara hâkim Bizans İmparatorluğu siyasi varlığını devam ettirmekteydi. İlhanlı Devleti'nin Mısır ve Suriye'yi ele geçirme teşebbüsleri, Memluk Devletinin asıl kaynağı olan kölelerin Karadeniz'in kuzeyinden, Kıpçak bölgesinden gelmesi Memlukleri, sınırı bulunmayan Altın Orda Devleti ile münasebete sevk etti. Bu iki devlet arasında elçi teatileri ve ticaret, İran'da İlhanlı Devleti'nin bulunması, Anadolu'nun İlhanlılara tabi durumda olması sebebiyle Bizans üzerinden gerçekleştirildi. Elçi teatisinden öteye geçmeyen bu münasebet Memluk Devleti'nin daha da güçlenmesini sağlamıştır. Memluk sultanları bu başarılı siyasetleri ile ekonomilerini ve ordularını güçlendirmiş, Türk-İslam dünyasını da Moğol saldırılarından kurtarmıştır.
Özet (Çeviri)
XIII. century Islamic world on the one part faced with the Mongol attacks on the other part Crusade. In this century, the Mamluks were established in Egypt and Syria, the Golden Horde State, which was a Mongolian nation in the northern part of eastern Europe, and the Ilkhan State which was also a Mongolian nation in Northern Black Sea. The Seljuk State, which was subordinate to the Mongols in Anatolia, Istanbul and the Byzantine Empire, which dominated the straits, continued its political existence. The attempts of the İlkhan State to seize Egypt and Syria, the main source of the Mamluk State, the slaves from the North of the Black Sea, Kipchak region, the Mamluks, the border with the Golden Horde State has been referred to. The ambassador exchange and trade between the two states were carried out the straits Byzantium because Iran to attend of the Ilkhan State and the Anatolian subordinate to the Ilkhanians. The relationship, which did not go beyond the ambassador exchange, strengthened the Mamluk State. Mamluk sultans strengthened their economies and armies with these successful policies and saved the Turkish-Islamic world from the Mongol attacks.