İlhan Tok'un Kur'an ve mevlîd okuma tavrının incelenmesi
Analysis of Ilhan Tok's style of reading Quran and mawlid
  1. Tez No: 587853
  2. Yazar: ÇETİN TÜKENMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Müzik, Religion, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu araştırmada klasik İstanbul tavrının günümüzdeki en önemli icrâcılarından İlhan Tok'un Kur'an ve mevlîd okuma tavrı ele alınmıştır. Araştırmaya İlhan Tok'un hayatı ve eserlerinden başlanmış, talebelik yıllarında çektiği sıkıntılar ve eğitimine katkı sağlayan hocalarının hayatları anlatılmış, Kur'an'ın usûlüne uygun olarak okunması için yaptığı hizmetler öne çıkarılmıştır. Mûsikîye dair çalışmaları incelenmiş, Kur'an-ı Kerim'in icrâ edilmesinde nota seslerinden yararlanarak meydana getirdiği bilimsel çalışması tanıtılmıştır. Bu çalışma ile Kur'an tilâvetinde Tarz-ı Osmâni ve Fem-i İstanbul kavramları açıklanarak İlhan Tok'un okuyuşta sergilediği tavrı ve tarzı ortaya çıkarılmıştır. Mevlîdin geleneğe uygun olarak icrâ edilmesinde, dönemin en meşhur üstâdlarından elde ettiği bilgi, birikim ve tecrübe ettikleri paylaşılarak, Tok'un mevlîd icrâsındaki tavrı çalışmaya yansıtılmış, sözlerinin çoğu kendisine ait olan besteleri bir araya getirilerek edebî yönü ve bestekâr kimliği açıklanmıştır. İlhan Tok'u yakından tanıyanlarla yapılan röportajlar çalışmaya aktarılarak, bilinmeyen yönleri ile birlikte Tok'un daha da yakından tanıtılması sağlanmıştır. Kendisine özgü klasik tavrını yansıttığı 72 eseriyle birlikte, arşivinden alınan belge ve resimleri de yapılan tez çalışmasının sonuna eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the style of reading the Quran and Mawlid by İlhan Tok who is one of the most important performers of classical İstanbul style today was discussed. First of all, İlhan Tok was closely introduced through starting with his life and works. The problems he suffered during the years of his student life and the teachers contributed to his education were mentioned about and his services related to chanting the Quran in due form were highlighted. His works related to music and his scientific study which he produced in the performance of Quran through employing notation sounds were also analyzed. In this study, the terms of Tarz-ı Osmani (the Ottoman Style) and Fem-i İstanbul (the dialect of İstanbul) in the chanting of Quran were explained and İlhan Tok's attitude and style in Chanting Quran were revealed. In the performance of Mawlid in conformity with traditions, his knowledge, accumulation and experiences were shared and his style in the performance of Mawlid was revealed. The compositions which he wrote lyrics for were compiles and his literary style and his identity of composer were explained. The interviews which were conducted with the people who know İlhan Tok closely were given and it was aimed to introduce İlhan Tok closer through his unknown aspects. In addition to his 72 works which he reflected his specific classical style, the documents and pictures obtained from his archive were also attached at the end of the thesis research.