Türk ve Moğol Ticaret Hukuku ve Rekabet Hukuku yönünden şirket birleşmeleri
Merger of companies from the perspective of Turkish and Mongolian Commercial Law and Competition Law
- Tez No: 587875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ADIGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Ticaret şirketlerinin birleşmesi, bir veya birden fazla ticaret şirketinin tasfiye edilmeksizin bir ticaret şirketine ya da en az iki şirketin malvarlığının tasfiye edilmeksizin yeni kurulacak bir ticaret şirketine geçmesi ile devrolunan ve devralan şirketlerin birleşme sözleşmesinin külli halefiyet ilkesi gereğince malvarlığının bütün olarak aktif ve pasif ile devralınması, bunun karşılığında devrolunan şirket veya şirketlerin ortaklarına devralan şirketin paylarının veya hakların tahsis edileceği ya da ayrılma akçesi verileceği, sonucunda devrolunan veya katılan şirketin sicilden silineceği hukuki işlemdir. Birleşme işlemleri, aynı zamanda aynı sektörde faaliyet gösteren şirketlerin bir araya gelmeleri, hâkim durum yaratılmasına ve piyasada tekel olmaya yol açabilir ve rekabet açısından tehlikeli bir durum ortaya çıkarabilir. Bu tehlikeli durumun ortadan kaldırılması için rekabet hukukunda önlemler alınmaya başlanarak, çeşitli ülkelerde şirket birleşmeleri denetime tabi kılınmıştır. Ticaret hukuku öncelikle ortakların, daha sonra şirketlerin, alacaklıların ve çalışanların haklarının korunmasını; sağlıklı ve kolay birleşmenin gerçekleşmesi amaçlar. Rekabet hukuku ise birleşme veya devralma yoluyla hâkim durum yaratılması veya mevcut hâkim durumun güçlendirilmesi sonucunda ilgili pazarda rekabetin önemli ölçüde sınırlandırılmasını önlemeyi amaçlar. Çalışma kapsamında 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun birleşmeye ilişkin 134-158 ve 191-194 maddeleri, 2010/4 sayılı Rekabet Kurulundan İzin Alınması Gereken Birleşme ve Devralmalar Hakkında Tebliği, Moğol Şirketler Hakkında Kanunu'nun birleşmeye ilişkin hükümleri ve Moğolistan Adil Rekabet ve Tüketicinin Korunması Kurumu'nun Birleşme ve Devralma Tüzüğü'nü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The merger of commercial companies is a legal process which means the merger of one or more commercial companies with non-liquidation dissolution, transfer of the assets of one or at least two companies to a newly established company without the liquidation of the assets of the merging commercial companies and active and passive transferring of all the assets in accordance with the universal succession of the merger agreement between the transferring and transferee companies. Against this, it includes the transferring company or its shareholders to be allocated shares or rights in the transferee company or provided withdrawal fund. Finally, either the transferring company or involved companies is removed from the registry. Merger transactions meanwhile leads to the merger of companies operating in the same sector, thereby creating dominant position and monopolizing the market, and thus may result in a dangerous situation in terms of competition. In order to avoid this dangerous situation, various measures in competition law have been subject to corporate merger audit in various countries. Commercial law aims to ensure the protection of the rights of shareholders first, and then the rights of creditors and the employees, and ensures the healthy and easy merger of the companies. Competition law aims to prevent the creation of a monopoly status through merger or acquisition or tries to avoid any significant level of limit in competition because of the increasing power of an existing monopoly status. The aim of this thesis is to examine, compare and interpret; merger related 134-158 and 191-194 articles of the Turkish Commercial Code No. 6102, Communique No.2010/4 Concerning The Merger and Acquisition Calling for The Authorization of The Competition Board, merger related provisions of the Mongolian Companies Act and Merger and Acquisition Communique of The Authority for Fair Competition and Consumer Protection, Mongolia.