Türkiye linyitlerinin kurutulma mekanizmasının modellenmesi
Modelling of drying mechanism of Turkish lignites
- Tez No: 5879
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN KISAKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE LİNYİTLERİNİN KURUTULMA MEKANİZMALARININ MODELLENMESİ.F. Figen (ÜNÜRLÜ) AR -Ankara Üniversitesi.Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Bilgin KISAKÜREK 1987 -.Sayfa : t24 -Jüri : -Prof.Dr. Bilgin Kısakürek Doç. Dr. A-la Çalımlı Doç. Dr. '- - Hasan Orbegr Kömürün kurutulması konusunda pek çok çalışma yapılmasına karşın, azalan hız devresinde kuruma mekaniz masını ifade edebilecek teorik model sayısı çok azdır. Bu çalışmada ıslak ve gözenekli bir katıdan, ısıtılmış gaz ile nemin uzaklaştırılması teorik ve deney sel olarak incelenmiş ve kuruma mekanizmasını ifade etmek üzere bir matematiksel model verilmiştir. Verilen modelde yapılan temel varsayımlar? katı içindeki sıvının hareketinin kapiler akış mekanizması ta rafından kontrol edildiği ve buharlaşmanın sadece katı yüzeyinden olduğunun kabul edilmesidir.Gözenekli katılar ise her yöne dağılmış kapiler ler grubunu içeren yapılar olarak düşünülmüştür. Türk linyitleri ile yapılan bir dizi deney l.ile nem transfer mekanizması araştırılmış, ısı ve kütle trans fer katsayıları hesaplanmış parça boyu, kurutucu hava hı zının ve sıcaklığının" etkileri incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Kurutma, kapiler mekanizma
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis MODELLING OF DRYING MECHANISM OP TURKISH LIGNITES F.Figen (ÜNÜRLÜ) AR Ankara University -Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Bilgin KISAKÜREK 1987 - Page : /£$ -Jury : Prof. Dr. Bilgin KISAKÜREK Assoc. Prof. Ayla Çalımlı AAsoc.Prof. Hasan Orbey Although there are voluminous literature studies drying of coal, a few teorical models which can be express the drying mechanism of coal in falling rate period exist. In this study, removal of moisture from a wet and porous solid by using a heated gas was investigated both theoretically and experimentally, and also a mathematical model was given. The main assumptions of the proposed model are those capillary flow mechanism controls the liquid motion inside the solid body and evaporation takes place only at the surface. Porous solids are considered as the solids which contains the capillary groups distribute in all directions. The moisture transfer mechanism, and effect of particule size, velocity and temperature of the drying air was investigated by making a set of experiments with Turkish lignites; and also heat and mass transfer coeffi cients were calculated. KEY WORDS : Drying, capillary mechanism