Beypazarı linyitlerinin çabuk (flash) pirolizi
Flash pyrolysis of Beypazarı lignites
- Tez No: 5878
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YAVUZ BİLGESÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Beypazarı (Ankara) linyitinin vakumda çabuk piroli- zi incelenmiştir. Çabuk piroliz deneyleri ısıtma bölgesi 150 cm olan 7.5 cm çapında ve elektrikle ısıtılan serbest düşmeli bir reaktörde yapılmıştır. Partikül boyutunun etkisini incelemek için -0.315+0.2 mm ve -0.1 mm. olmak üzere iki farklı boyutta örnekle çalışılmıştır. Kömür beslemesi Vidalı besleyici ile 5 gr/dk hızla yapılmıştır. Deneylerde 400° C dan başlayarak 50° C lık artırmalarla son sıcaklık olarak +0.2 mm örnekler de 750° C a, -0.1 mm boyutundaki örneklerde 800° C a çıkılmış tır. Toplam ağırlık kaybı 750° C da +0.2 mm ve -0.1 mm ör nekler için sırasıyle %46 ve %63.3 bulunmuştur. +0.2 mm bo yutundaki örneklerde sıvı verimi sıcaklıkla artıp 650° C da maksimuma eriştikten sonra daha yüksek sıcaklıklarda düşmek tedir. 650° C da sıvı verimi %8 bulunmuştur. -0.1 mm örnek lerde ise sıvı verimi sıcaklıkla sürekli artmakta olup 800° C da %5.9 bulunmuştur. Her iki boyutta da gaz verimi sıcaklık la artmakta olup 750° C da +0.2 mm ve -0.1 mm örnekler için sırasıyle %38.2 ve %48.4 bulunmuştur. Gaz ürünler deney sistemine on-line bağlanan gaz kromotograf isi ile analiz edilmiştir. Sıvı ürünler solvent fraksiyonlama yöntemi ile preasfalteh, asfalten ve yağ frak siyonlarına ayrıştırılmış, yağ ve asfalten fraksiyonları GC ve GC/MS ile analizlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Linyit, çabuk piroliz, serbest düşmeli reaktör, ürün verimleri ve bileşimleri, solvent fraksiyonlama.
Özet (Çeviri)
The object of this study was to investigate flash pyro lysis of Beypazarı Lignite under vacuum. A 7.5 cm inside diameter tube was employed as a free fall flash pyrolysis reactor, equipped with electrical heater. The heated zone height of reactor was 1.5 m. Two lignite particle distributions were used: -0.315 + 0.2 mm and -0.1 mm. The particles entered the reactor through a screw feeder at a rate of 5 g/min. Pyrolysis temperature was varied in steps of 50 C from 400 to 800°C for -0.1 mm particles and" from 400 to 750°C for - 0.315 +0.2 mm particles. Total weight loss was found to be for -0.315 +0.2 and -0.1 mm particles at 750 C 46% and 63.3% respectively. The liquid yield increased with temperature until about 650°C and decreased thereafter for -0.315 +0.2 mm particles. The maximum liquid yield was found to be 8 % at 650 C. In the case of - 0.1 mm particles the liquid yield steadily increased with temperature and the yield of liquid Was 5.9 % at 800 C. The gaseous products yield also increased with temperature for the two distributions, The yields reached 38.2 % and 48.4 % at 750 C for particles -0.315 +0.2 mm, -0.1 mm respectively. Gaseous product were analysed with on-line GC equipped with manuel injection valve. Solvent fractination was applied to.tfie liquid product to separate preasphaltenes, asphaltenes and oils fractions. Asphaltenes and oil fractions were analysed with GC and GC/MS system.KEY WORDS: Lignite, flash pyrolysis, free falling reactor, product yields and compositions, solvent fractination.