Hemoptizili olgularda bronkoskopi, akciğer grafisi ve yüksek rezolüsyonlu akciğer tomografisinin karşılaştırılması
- Tez No: 58795
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hemoptizili olgularda bronkoskopi, akciğer grafîsi ve yüksek rezolüsyonlu akciğer tomografisinin tanısal değerini saptamak için ileriye dönük bir çalışma yapıldı. He moptizili 50 olgu (32 erkek, 18 kadın) bronkoskopi, akciğer grafîsi ve yüksek rezolüs yonlu akciğer tomografisi ile incelendi. Hemoptizi nedenlerine göre olguların dağılı mı, kronik obstruktif akciğer hastalığı (10 olgu, % 20), akciğer tümörü (altı olgu, % 12), pnömoni (yedi olgu, % 14), tüberküloz (altı olgu, % 12), bronşektazi (beş olgu, % 10), nedeni bulunamayan (12 olgu, % 24) ve diğer nedenler (dört olgu; birisi akciğer embolisi, ikisi enfekte yırtılmış kist hidatik, birisi mitral darlığı, % 8) olarak bulundu. Bronkoskopide ameliyat edilebilir olarak rapor edilen bir olgu, YRBT ile ameliyat edi lemez olarak rapor edildi. YRBT akciğer tümörlerinin bronş içine ve bronş dışına ya- yılımını saptamada, akciğerdeki lezyonlarm daha ayrıntılı görüntülenmesinde üstün bulundu. Ayrıca dört olguda BT iğne biyopsisine rehber olarak kullanılmış ve kesin ta nıya katkıda bulunmuştur. Akciğer grafileri normal olarak değerlendirilen üç olgudan ikisinde YRBT ile bronşektazi, birinde ise akciğer infarktüsünü düşündüren görünüm tespit edildi. FOB ile bu üç olgudan biri bronşektazi, ikisi KOAH ile uyumlu olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak YRBT'nin hemoptizili olgularda bronşektazinin gösterilmesinde, tü mör sınırlarının daha iyi belirlenmesinde, akciğerdeki lezyonlarm iç yapılarının ayrın tılı değerlendirilmesinde ve biyopsi rehberi olarak yararlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A prospective study was performed to detect the diagnostic value of high resolu tion computed tomography (HRCT) of the lung, plain chest radiography and fiberop tic bronchoscopy (FOB) in patients presenting with hemoptysis. Fifty patients (32 men, 18 women) with hemoptysis were analysed by HRCT, plain chest radiography and FOB. Etiologies were chronic obstructive lung disease (10 patients, 20 %), lung tumor (six patients, 12 %), pneumonia (seven patients, 14 %), tuberculosis (six pati ents, 12 %), bronchiectasis (five patients, 10 %), cryptogenic (12 patients, 24 %) and miscellaneous causes ( four patients; one pulmonary embolism, two infected ruptured hydatid cyst, and one mitral stenosis, 8 %). A case evaluated as operable by FOB was found to be inoperable by HRCT. It is concluded that HRCT is superior in identifying both intra and extra- bronchial invasion of lung tumors, and in detailed demonstration of lung lesions. In addition, in four patients computed tomograhpy was used as a guide for lung needle biopsy and contributed to final diagnosis. Of three cases who had normal plain chest radiographs two had bronchiectasis and one had pulmonary infarction in HRCT. Two of these cases were diagnosed as chronic obstructive lung disease and one as bronchiectasis by FOB. Finally HRCT in patients with hemoptysis is useful in demonstrating the details of lung lesions, in identifying both intra and extra-bronchial invasion of tumors and in- detecting bronchiectasis as a cause, as well as serving as a guide for lung needle bi opsy.