Kültürel zekâ ve kültürlerarası iletişim kaygısı arasındaki ilişki: Türkiye ve İngiltere örneği
Relationship between cultural intelligence and intercultural communication apprehension: İn the contexts of Turkey and the UK
  1. Tez No: 588032
  2. Yazar: BURAK KÜLLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışma, kültürel zekâ ve kültürlerarası iletişim kaygısı arasındaki ilişkiyi araştırmak üzere gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri hedef kitle olarak belirlenen; profesyonel çalışan olan ve yönetim alanında lisansüstü eğitim gören öğrencilerden toplanmıştır. Bu profesyonel çalışan öğrenciler Türkiye ve İngiltere bağlamlarından seçilmiştir. Örneklem büyüklüğü 239 kişidir. Araştırmanın amacı doğrultusunda kültürel zekâ ile kültürlerarası iletişim kaygısı arasındaki ilişki ortaya koyulmuştur. Kültürel zekâ ve kültürlerarası iletişim kaygısının Türkiye ve İngiltere bağlamında farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Örneklemdeki kültürel zekâ ve kültürlerarası iletişim kaygısı sosyal ve çevresel faktörlerden farklı boyutlarda etkilenmektedir. Kültürel zekâ açısından çalışma süresinin artması (tecrübe kazanmak), yabancıların bulunduğu ortamda çalışmak ve çalışma yerinde yabancı dil bilmek kültürel zekâ seviyesini arttırmaktadır. Kültürlerarası iletişim kaygısı açısından ise yabancı ortamda çalışmanın kaygıyı azaltacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to deduce relationships between cultural intelligence and intercultural communication apprehension. Research data have been collected from the business professionals who are being postgraduate management students as well. Those professionals selected from both Turkey and the UK contexts. There are 239 samples in research. Relevant the research aims, relationships between cultural intelligence and intercultural communication apprehension have been shed lighted. It has founded that cultural intelligence and intercultural communication vary by the different contexts. Cultural intelligence and intercultural communication apprehension levels of individuals are also influenced by social and environmental factors. On the one hand, in terms of cultural intelligence, gaining experience, working with strangers and speaking different languages in work place are positively affect on the cultural intelligence levels. On the other hand, in terms of intercultural communication apprehension, working with strangers are positively affects on the intercultural communication apprehension levels; so, anxiety levels of individual reduce by means of interaction strangers in workplace.