Trend analysis of the drought over Turkey
Türkiye üzerindeki kuraklığın trend analizi
  1. Tez No: 588079
  2. Yazar: RASHA JAMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOMBUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Türkiye, 0.5º × 0.5º eylem ve boylam olan 323 piksele (hücre) bölünmüştür. 1901-2015 /1901-1981 /1982-2015 dönemi ve 1, 3, 6 ve 12 aylık zaman ayarları için kullanılmış SPEI (Standardized precipitation evapotranspiration index) değerleri http://spei.csic.es/ 'den alınmıştır ve VCI (Monthly Vegetatiton Index, Aylık bitkisel indeksi) değerleri, 1982-2015 dönemi için çalışılmıştır ve (NOAA) uydudaki (AVHRR) sensorlardan alınan Normalleştirilmiş Fark Bitki Örtüsü İndeksi, 'NDVI' (Normalized Difference Vegetation Index) verilerine göre hesaplanmıştır. Hem SPEI hem de VCI için veriler, eğilimlerini ve önemini öğrenmek için Mann-Kendall testine tabi tutulmuştur. Ardından trend eğim değeri Theil-Sen testi kullanarak bulunmuştur. Ve trenddeki değişim yılını bulmak için Petit-Whithney testi kullanılmıştır. Mekânsal eğilim analizi için GIS (CBS) yazılımı kullanılmıştır. SPEI eğilim sonuçlarından, Türkiye'nin çoğu bölgesinde zaman ölçeğinin 1'den 12'ye değiştiği zaman biraz varyasyon ile kuraklık eğiliminin hüküm sürdüğünü önerilmiştir ve Türkiye'nin kuzey, batı ve bazı merkezi bölgeleri değişen bir MKZ önemi ile daha ıslak bir kuraklık eğilimi gösterilmiştir. Ancak, SPEI'den farklı olarak, VCI'nin MKZ sonuçları, yalnızca kuraklığa daha az meyilli değil aynı zamanda daha ıslak bir eğilimi olan Türkiye'nin çoğu için önemlidir. SPEI ve VCI analiz sonuçları arasındaki bu fark, her bir endeksi elde etmek için kullanılan ham veri kaynağına bağlanabilir (SPEI meteorolojik bazlı bir endeks iken VCI uydu yansıtıcı bazlı bir endekstir), bu nedenle bu endeksler arasında bir uyuşma beklenemez.
Özet (Çeviri)
Turkey was divided into 323 grids with 0.5º ×0.5º lat/lon. The Standardized precipitation evapotranspiration index (SPEI) values studied are for 1, 3, 6, and 12 months' time-scales for the periods of 1901-2015 / 1901-1981 / 1982-2015 were brought from http://spei.csic.es/, and the monthly Vegetation Condition Index (VCI) values were studied for the period of 1982-2015 and calculated depending on Normalized Difference Vegetation Index (NDVI) data brought from (AVHRR) sensors onboard (NOAA) satellite. The data for both SPEI and VCI were subjected to the Mann-Kendall's test to find out their trends, and their significance. Then the trend slope value was extracted by the Theil-Sen test. Finally, the Pettitt-Whitney test was used to find out the year of change in the trend. GIS software was used for the spatial trend analyzation. SPEI trend results suggested that drought trend prevails in most parts of Turkey with some variations when the time-scale changes from 1 to 12, however some parts such as northern, western, and some central parts of the country showed a wetter trend, with varying MKZ significance. However, unlike SPEI the VCI MKZ results ware significant for most of Turkey with not only less tendency to drought but tend to be a wetter trend. Such difference between SPEI and VCI analysis results can be attributed to the source of raw data used to obtain each index (SPEI is a meteorological-based index, while VCI is a satellite reflective-based index), that is why coincidence is not to be expected for those two indices.