Derin öğrenme ile araç plaka lokasyonunun belirlenmesi
Determination of license plate location with deep learning
- Tez No: 588097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, derin öğrenme yöntemlerini kullanarak araç plaka tanıma sistemi tasarlanmıştır. Tez çalışması iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada evrişimli sinir ağı kullanarak plaka konumu tespit edilmiştir. İkinci aşamada ise tespit edilen plaka görüntü işleme teknikleriyle okuma işlemi gerçekleşmiştir. İlk aşama için sinir ağı eğitimi yapılmıştır. R-CNN eğitimi için 450 adet araç plaka görüntüsü kullanılmıştır. Ve modelin test işlemleri 100 adet araç plaka görüntüsü kullanılmıştır. İkinci aşamada tespit edilen plaka bölgesi üzerinden okuma işlemi gerçekleştirilmiştir. Okuma işlemi sırasında plaka görüntüsü gürültülerinden arındırıldıktan sonra karakterlerine ayrıştırılmıştır. Harf ve rakamlardan oluşan veri setimiz ile tespit edilen karakterler korelasyon işlemine tabi tutularak okunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study we implemented license plate recognition using CNN. The study applied in two main steps. In the first step we detected license plate position with R-CNN. In the second step license plate reading operation was realized from detected license plate. License plate reading operation was performed with image processing. We used 450 license plate images for training R-CNN. For testing R-CNN model we used 100 license plates to images. In the second step we performed license plate reading from detected license plate. During the reading process noise of plate images removed and the image separated into characters.