Yazılım test sürecinin kalite yönetimi açışından incelenmesi
Finance sector - investigation of the software test process on quality management
- Tez No: 588099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ERDOĞDU ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada yazılım yaşam döngüsündeki test otomasyon süreçlerinden bahsedilmiştir. Yazılım kalitesini arttıracak olan kriterler ve test tipleri değerlendirilmiş, uygun olan test türleri hayata geçirilmiştir. Tüm süreç içerisinde ihtiyaç olan gereksinimlerin neler olduğu çıkarılmıştır. Bu süreçler hayata geçirilirken; küçük bir ekipten tüm ekiplere nasıl yaygınlaştırıldığından, ekipler için geliştirilen uygulamanın nasıl tüm şirket içerisinde kullanılmaya başlandığından, bu uygulama yardımı ile kültür değişikliğinin nasıl uygulandığından ve farkındalığın nasıl oluştuğundan bahsedilmektedir.Dünya genelinde kabul görmüş test tipleri araştırılmış, kalitede yüksek fayda sağlayacak olan yapılar kurgulanmıştır. Eğitimler planlanmış, dokümantasyonlar hazırlanmış, kullanım kılavuzları ve videolar ile süreç desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, test automation process in software lifecycle are mentioned. Test types and criterias which will improve the quality of software were evaluated and appropriate test types were implemented. In the whole process, the requirements were determined.While these processes are being implemented; how to spread from a small team to all the teams; how the application developed for the teams has started to be used throughout the company, how the cultural change is implemented with the help of this application and how awareness is formed.Tests which are accepted around the world have been investigated and structures which have high benefit in quality have been designed. Trainings were planned, documentation was prepared, and the process was supported with user manuals and videos.