Özel öğretim kurumlarında insan kaynakları yönetimi olgunluğunun iş yaşam kalitesine ve örgütsel bağlılığa etkisi
The impact of human resource management maturity on quality of work life and organizational commitment in private schools
- Tez No: 947207
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ALPAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 495
Özet
Özel okullarda insan kaynakları yönetimi (İKY) olgunluk düzeyinin belirlenmesi, eğitim kurumlarının sürdürülebilirliği ve kalite yönetimi açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, Türkiye'de özel okullarda İKY süreçlerinin ne ölçüde kurumsallaştığını ve bu süreçlerin öğretmenlerin iş yaşam kalitesi ile örgütsel bağlılık algılarına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada geliştirilen“İKY Olgunluk Rubriği”, insan kaynakları uygulamalarının sistematiklik, tutarlılık ve çalışan deneyimine yansıma düzeylerini nesnel biçimde değerlendirerek, öğretmen deneyimini iyileştirecek stratejik gelişim alanlarını ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, insan odaklı, bütüncül ve uygulanabilir İKY politikalarının geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Araştırma, nicel yöntemle ve ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüş olup, İstanbul ve Ankara'daki 13 özel okulda görev yapan 285 öğretmeni kapsamaktadır. Örneklem, amaçlı ve gönüllü örnekleme yoluyla belirlenmiştir. İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının olgunluk düzeyleri, özgün olarak geliştirilen ve 10 boyut, 15 soru ile 60 performans göstergesinden oluşan yapılandırılmış bir rubrik ile değerlendirilmiştir. Rubrik, İKY süreçlerini sistematik biçimde analiz etme amacıyla tasarlanmış ve çalışmanın özgün veri toplama aracı olmuştur. Öğretmenlerin iş yaşam kalitesi, Van Laar vd. (2007) tarafından geliştirilen ve Akar ve Üstüner (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan ölçekle; örgütsel bağlılık ise Üstüner'in (2009) geliştirdiği 17 maddelik ölçekle ölçülmüştür. Bu ölçekler, geçerlik ve güvenirliklerinin yüksek olması ve eğitim alanında yaygın kullanımları nedeniyle tercih edilmiştir. Veri analizi sürecinde JAMOVİ programı kullanılarak 285 katılımcıdan elde edilen veriler temizlenmiş (z-skoru > |3| olmayan, kayıp veri içermeyen), normallik varsayımları sağlandığı doğrulanmıştır (çarpıklık -0.746/-0.915, basıklık 0.559/0.671 değerleriyle ±1.5 aralığında; Q-Q grafikleri ve kutu grafikleriyle doğrulanan normal dağılım). Betimsel istatistiklerle iş yaşam kalitesi (Ort.=3.67, SS=0.630) ve örgütsel bağlılık (Ort.=3.56, SS=0.747) puanları incelenmiş; grup farklılıkları için t-testi ve ANOVA, değişkenler arası ilişkiler için Pearson korelasyon ve aracılık etkisi için mediasyon analizleri uygulanmıştır. Bu analizler, insan kaynakları olgunluğunun iş yaşam kalitesi ve örgütsel bağlılık üzerindeki çok boyutlu etkilerini ortaya koyan geçerli ve güvenilir bulgular sunmuştur. Türkiye'deki 13 özel okulda İKY departmanlarındaki yöneticilerle gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen bulgularda, özel okullardaki İKY olgunluğunun genellikle farklı seviyelerde olduğunu ve bu seviyelerin çalışanların iş yaşam kalitesi ve örgütsel bağlılık algıları üzerinde doğrudan etkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Determining the level of human resource management (HRM) maturity in private schools is critical for the sustainability and quality management of educational institutions. This study aims to examine the extent to which HRM processes are institutionalized in private schools in Turkey and the impact of these processes on teachers' perceptions of quality of work life and organizational commitment. The“HRM Maturity Rubric”developed in the study objectively evaluates the systematicity, consistency and reflection of human resources practices on employee experience and identifies strategic development areas to improve the teacher experience. In this respect, the study aims to contribute to the development of people-oriented, holistic and applicable HRM policies. The study was conducted within the framework of quantitative and relational survey model and included 285 teachers working in 13 private schools in Istanbul and Ankara. The sample was determined through purposive and voluntary sampling. The maturity levels of human resource management practices were assessed with a structured rubric, which was originally developed and consists of 10 dimensions, 15 questions and 60 performance indicators. The rubric was designed to systematically analyze HRM processes and became the original data collection tool of the study. Teachers' quality of work life was measured with the scale developed by Van Laar et al. (2007) and adapted into Turkish by Akar and Üstüner (2017); organizational commitment was measured with the 17-item scale developed by Üstüner (2009). These scales were preferred due to their high validity and reliability and their widespread use in the field of education. In the data analysis process, JAMOVI program was used to clean the data obtained from 285 participants (no z-score > |3|, no missing data), and normality assumptions were verified (skewness -0.746/-0.915, kurtosis 0.559/0.671 values within ±1.5 range; normal distribution confirmed by Q-Q graphs and box plots). Descriptive statistics were used to examine quality of work life (mean=3.67, SD=0.630) and organizational commitment (mean=3.56, SD=0.747) scores; t-test and ANOVA were applied for group differences, Pearson correlation for inter-variable relationships, and mediation analysis for mediation effect. These analyses provided valid and reliable findings on the multidimensional effects of human resource maturity on quality of work life and organizational commitment. The findings obtained from interviews with managers in HRM departments in 13 private schools in Turkey reveal that HRM maturity in private schools is generally at different levels and that these levels have a direct impact on employees' perceptions of quality of work life and organizational commitment.