Behiç Ak'ın çocuk kitaplarında muhteva
Behiç Ak's content in children's books
- Tez No: 588107
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Çocuk edebiyatı, okul öncesi dönemden başlayarak çocuğun kitaplarla buluşmasını sağlayan, çocuğa yeni yaşantılar sunan, farklı dünyaların kapılarını aralayan; eğlenmelerine, öğrenmelerine, hayatı ve kendilerini keşfetmelerine fırsat veren önemli bir alandır. Dünyada oldukça yaygın ve gelişmiş olan bu edebiyat Türkiye'de de son dönemin üzerinde en çok durulan konularının başında gelmektedir. Özellikle bu alanda yapılan eğitim-öğretim faaliyetleri, zamanla çocuk edebiyatının gelişimi ve yaygınlaşması üzerinde de tesirli olmuştur. Cumhuriyet döneminden bu yana bu sahada birçok öykü ve roman yazılmıştır. Behiç Ak da son dönemde çocuk edebiyatı alanında oldukça dikkat çeken yazarlardan biridir. Behiç Ak, çocuk edebiyatı alanında öykü ve romanlarıyla yer edinmiş ve hakkında birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Behiç Ak'ın Çocuk Kitaplarında Muhteva başlıklı tez, yazarın öykü ve romanlarının içerik/tema açısından tahlilini konu almaktadır. Bu başlık altında yedi roman ve yirmi üç öykü kitabı incelenmiştir. Kitaplarda görülen bazı önemli temalar şunlardır: bilişim teknolojileri, sevgi, kentleşme, aile, dayanışma ve yardımlaşma, sanatsal duyarlılık, tüketim toplumu, mahalle, komşuluk ilişkileri.
Özet (Çeviri)
Children's literature, starting from the preschool period, allows the child to meet books, offering new experiences to the child, opening the doors of different worlds; is an important area that allows them to have fun, learn, discover life and themselves. which it is quite common in the developed world and is one of the most discussed topics in the literature over the last period, Turkey. Especially the educational activities carried out in this field have been influential on the development and spread of children's literature. Many stories and novels have been written in this field since the Republican era. Behiç Ak is one of the most prominent writers in the field of children's literature. Behiç Ak has a place in the field of children's literature with his stories and novels and many scientific studies have been done about him. The thesis titled Muhteva in Behiç Ak's Children's Books focuses on the analysis of the author's stories and novels in terms of content / theme. Seven novels and twenty-three story books were examined under this title. Some of the important themes seen in the books are: information technologies, love, urbanization, family, solidarity and solidarity, artistic sensitivity, consumer society, neighborhood, neighborhood relations.